Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Františka Savova proti zajištění peněz na jeho bankovním účtu. O zajištění 648 milionů korun rozhodla policie. Právě takovou škodu podle vyšetřovatelů Savov se skupinou dalších obviněných způsobil krácením daní. Savov se podle dostupných informací zdržuje v Británii.

Policisté podle Savova svůj postup nedostatečně odůvodnili, chybu pak nenapravil ani Městský soud v Praze, na který se podnikatelovi právníci obrátili. Soud prý rezignoval na roli nestranného strážce zákonnosti a stal se pouhým pomocníkem policie, stálo ve stížnosti. Ústavní soudci ale podnět označili za zjevně neopodstatněný. 

"Ústavní soud považuje obě rozhodnutí, s ohledem na aktuální fázi trestního řízení, za dostatečně, logicky a srozumitelně odůvodněná, neboť je z nich zcela zjevné, z čeho je stěžovatel orgány činnými v trestním řízení viněn, na což navazuje logický závěr o potřebě zajistit stěžovatelovy finanční prostředky," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Filipem. Nešlo prý tedy o žádnou svévoli policie.

Vyšetřovatelé Savova stíhají kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Údajně s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Proti zahájení stíhání podal Savov samostatnou ústavní stížnost, soud ji odmítl v únoru.

Savov všechna obvinění odmítá, podle dřívějšího vyjádření se nedopustil ničeho nezákonného. České policejní prezidium loni v říjnu uvedlo, že Savova v Británii vypátralo v součinnosti s britskými kolegy a že je tam pod policejním dohledem. Stále figuruje v internetové databázi lidí, po kterých policie pátrá. 

Savov je mimo jiné vlivným podnikatelem na mediálním trhu. Vlastní vydavatelství Mladá fronta s tituly E15, Euro, Lidé a země a odbornými a dětskými periodiky. Kromě toho je majitelem investičního fondu.