Česká republika nemůže začít čerpat dotace z fondů Evropské unie. Důvodem je podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) zpráva z auditu monitorovacího systému MS2014+, který vypracovalo ministerstvo financí.

Audit ministryně považuje za neprofesionální a opřený o spekulace, a proto podala žádost o jeho přezkum.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Použití monitorovacího systému nyní zastavila auditní zpráva auditního orgánu, která byla už v minulém týdnu medializována. Se závěry tohoto auditu jako ministerstvo pro místní rozvoj nesouhlasíme. Podle našeho názoru se jedná o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje zájmy České republiky," prohlásila Šlechtová.

Podle ní je přitom monitorovací systém pro čerpání dotací z EU nenahraditelný. "Bez tohoto systému Česká republika nemůže čerpat finanční prostředky z EU ve výši 650 miliard korun. Systém je klíčový, aby byly vyhlašovány první výzvy, aby řídící orgány do něj mohly vkládat data. Čili ten systém je pro ČR klíčový k tomu, abychom vůbec mohli rozjet programové období 2014-2020," dodala ministryně.

Zrušená cesta do Číny

Kvůli problémům zrušila pracovní cestu do Číny, kam se měla vydat příští týden. Příští týden chce také vládu seznámit s harmonogramem kroků, jak současnou situaci řešit.

Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů pro programové období 2014-2020 nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém. Řídící orgány prostřednictvím systému budou vyhlašovat výzvy a přijímat konkrétní projekty. 

Výběrové řízení na tvorbu systému, poskytování služeb a servisní podpory a rozvoj aplikace v roce 2013 vyhrála za 567 milionů korun společnost Tesco SW. Systém MS2014+ by měl, byť po roce 2020 v omezené míře, fungovat do roku 2030. O monitorovací systém se zajímá i policie. Údajně reagovala právě na předběžné závěry auditu ministerstva financí, podle nichž provázelo výběrové řízení množství chyb.

MMR v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který pro porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny.

Personální změny u Babiše

Podle deníku Echo24 skončili ve svých funkcích na ministerstvu financí ředitel odboru kontroly ministerstva financí Luděk Gulázsi a vedoucí regionálního auditu Ludvík Bína a personální ředitel Václav Turko.

Gulázsi i Bína spadali pod řízení náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta, který měl právě na starost zmíněný audit, na který si MMR stěžuje. Gulázsiho podle informací deníku zbavil místa přímo ministr financí Andrej Babiš (ANO) těsně před odjezdem do USA. Jeho úkolem bylo sledovat, jestli se v České republice čerpají evropské dotace podle všech pravidel. 

Ministerstvo financí odmítlo personální změny komentovat, ale potvrzují je informace o organizační struktuře úřadu na jeho internetových stránkách. Funkce na odboru kontroly a vedoucího regionálního auditu je nyní neobsazena. Václav Turko byl na ministerstvu nahrazen Libuší Neščákovou, která je majitelkou firmy Lidské zdroje Evropské unie.

Související