Plzeň nakonec získala do rozpočtu jeden a půl milionu eur. Západočeská metropole se totiž pro rok 2015 stala evropským hlavním městem kultury a tento titul opravňuje k zisku takzvané Ceny Meliny Mercouri – finančního příspěvku na podporu jeho činnosti.

"Až doteď byla Plzeň velmi úspěšná. Organizátoři pracují lépe a lépe. S tím, jak projekt pokračuje, dostává i větší politickou podporu," řekl HN Ulrich Fuchs, který je členem panelu, který o Evropských hlavních městech kultury rozhoduje.

Plzeň přitom zpočátku doprovázely problémy. Velká část projektu se měla odehrávat v nově budovaném areálu Kulturní fabrika Světovar, magistrát Plzně ale v polovině loňského roku stavbu zastavil. Město tak nedosáhlo na dotaci z Bruselu. I kvůli tomu hrozilo, že Plzeň bude prvním městem s prestižním titulem, které Cenu Meliny Mercouri nedostane. 

Projekt Evropské hlavní město kultury navíc prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad. Ten zajímají peníze, které šly z Regionálního operačního programu Jihozápad. 

Plzeň nakonec odstartovala úspěšně

Slavnostní zahájení sledovalo v Plzni přes pětadvacet tisíc lidí a do Čech se sjelo více než dvě stě novinářů z celého světa. Plzeňská opozice nicméně tvrdí, že slavnostní zahájení bylo předražené. "Problémy tu sice v minulých letech byly, ale to se stane téměř v každém městě, které je vybráno," říká k tomu Fuchs. Města se na projekt připravují pět let.

Teď se do Plzně sjeli i členové poroty, kteří o projektu rozhodují, a organizátoři z minulých let. Evropské hlavní město kultury totiž slaví třicáté výročí. Porotci letošní evropské hlavní město kultury chválí. "Plzně už si všimla německá i rakouská média. Je dokonce i ve francouzských, což je velice neobvyklé, protože Francie je hodně orientovaná na sebe," říká Fuchs.