Policie nejspíš odloží případ studenta z Českobudějovicka, který posílal e-mailové výhrůžky různým významným osobám a institucím v Česku. Podle znalců nebyl v době páchání trestné činnosti za své jednání plně odpovědný. V pondělí to oznámil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Na posun ve vyšetřování případu upozornila Česká televize.

Čtyřiadvacetiletého mladíka na začátku března zadržela zásahová jednotka. Policie jej podezřívala z toho, že poslal šestnáctkrát výhružné e-maily. Kvůli jednomu z nich byly v únoru zastaveny vlaky v celé republice, kvůli dalšímu policie zvýšila ostrahu kolem budov České televize, jelikož anonym hrozil střelbou uvnitř objektů. Muž se při výslechu podle dřívějších informací policie ke všemu přiznal.

Policie však nyní má podle Hulana k dispozici znalecký posudek, který vypovídá o tom, že mladík nebyl za své jednání při páchání trestné činnosti plně odpovědný. "Z tohoto důvodu bude případ s největší pravděpodobností v řádech několika dnů nebo týdne odložen," uvedl Hulan.

Soud poslal mladíka po zadržení do vazby. Student podle policistů chodil na školu, kde se zabýval informačními technologiemi. Anonymní výhrůžky posílal podle policie od loňského září. Hrozby adresoval také třeba sněmovně, Karlově univerzitě, kriminalistickému ústavu, Policejnímu prezidiu, bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi a ombudsmance Anně Šabatové.

Další výhrůžky se týkaly Zlínského kraje, kde musely být evakuovány školy a divadlo. E-maily měly podobnou grafickou úpravu i podobné slovní obraty, a proto se kriminalisté domnívali, že jde o jednoho pachatele, a případem se začali souběžně zabývat pražští i zlínští detektivové.

Podle pražského kriminalisty Oldřicha Čecha bylo při vyšetřování problémem to, že byli pod e-maily podepsáni lidé žijící po celé republice. Pachatel při tom používal počítačové programy pro zakrytí identity odesilatele. Případem se proto začali zabývat i specialisté z Policejního prezidia, kteří spolupracovali se zahraničními specialisty mimo jiné z USA či Velké Británie.

Motivem výhrůžek bylo podle kriminalistů to, že podezřelý hodně diskutoval na internetových fórech. Když tam našel ideového protivníka, který nesouhlasil s jeho názory, tak poslal výhrůžku právě jeho jménem. Jeden z e-mailů tak třeba byl podepsán jménem studentky, která na internetu hájila islám, s čímž se mladík neztotožňoval.

Související