Prezident Miloš Zeman v pátek navštíví ve Vatikánu papeže Františka. Jako dar mu přiveze kopii sošky Pražského Jezulátka. Doprovod mu bude dělat část pěveckého sboru z velehradského gymnázia. Novinářům to v úterý při představení programu oficiální návštěvy Vatikánu řekl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Zemana na audienci k papežovi, která bude trvat asi hodinu, doprovodí jeho žena Ivana. "V první části se jedná o soukromé přijetí hlavy státu a poté se připojí delegace," řekl novinářům Forejt. Zeman se poté setká s vatikánským sekretářem pro vztahy s cizími státy Paulem Richardem Gallagherem. Následovat bude návštěva baziliky sv. Petra, kde se u oltáře sv. Václava uskuteční modlitba za vlast. "To je ceremoniální akt, který provede kardinál Dominik Duka," poznamenal Forejt.

Během dalšího programu český prezident uctí památku bývalého papeže Jana Pavla II. a kardinála Josefa Berana. Navštíví také českou papežskou kolej Nepomucenum, kde bude diskutovat s českými bohoslovci, kteří na koleji žijí.

Podle Forejta chce Pražský hrad během Zemanovy cesty připomenout několik výročí. Jedním z nich je 25 let od návštěvy Jana Pavla II. na Velehradě.

Na Velehrad byl pozván na loňské výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje i současný papež František, který se z akce omluvil. "Požádali jsme Svatého otce, když on nemohl přijet na Velehrad, abychom mohli přivézt kousek Velehradu za ním do Říma," řekl Forejt.

Do Vatikánu proto se Zemanem odletí přes 30 členů pěveckého sboru Stojanova gymnázia, které sídlí na Velehradě. Ředitele školy Michala Hegra společně se dvěma studenty pak papež přijme během audience. "Je to pro nás veliká šance, veliká příležitost, něco, čemu se dá těžko uvěřit," řekl Hegr. Během návštěvy Vatikánu podle něj sbor zazpívá deset písní, které budou mít vztah k danému okamžiku.

Zeman papežovi přiveze několik darů. Osobní dar nechtěl Forejt před předáním prozradit. "Je to opravdu osobní dar a reflektuje osobnost Svatého otce Františka a reflektuje jeho osobní zájem na tom, že Svatý otec veřejnosti dává najevo, že vše, co slyší, co dostává, ať už v písemné nebo jiné podobě, ho zajímá, nechává si to u sebe a pracuje s tím," poznamenal k daru Forejt.

Oficiálním darem podle něj bude soška Pražského Jezulátka. Stejný dárek zvolil před rokem i Duka. Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora tehdy uvedl, že se soška těší veliké oblibě v cizině a především v hispánském světě, odkud František pochází.

Zeman také během audience požádá papeže o požehnání symbolických základních kamenů dvou hospiců, které budou postaveny v Hradci Králové a v Újezdu u Brna.

Související