Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka hodlá při své plánované cestě do Německa 4. května probrat s kancléřkou Angelou Merkelovou problematiku dopravního propojení, německou minimální mzdu, která komplikuje život českým dopravcům, i českou ropu v Německu.

Vystoupí také s přednáškou o Evropské unii na Humboldtově univerzitě. 

Na pracovním obědě chce Sobotka s německou kancléřkou probrat například udržení splavnosti Labe, což je pro Českou republiku podle Sobotky strategická otázka.

"Pak samozřejmě rozvoj dopravní infrastruktury, naše propojení po silnici i úvahy o tom, jak nastavíme budoucí projekty rychlého železničního spojení mezi našimi zeměmi. Pak to jsou témata krizová, jako je záležitost Viktoriagruppe (firma, u níž mělo Česko uloženy zásoby ropy)," uvedl Sobotka.

Kromě toho chce Sobotka mluvit i o dopadech německé legislativy na české firmy.

"Uplatňování minimální mzdy dělá velký problém našim dopravcům, ale nejen jim, třeba i těm polským," uvedl Sobotka.

Podle německé legislativy by měli německou minimální mzdu pobírat například i zahraniční řidiči projíždějící přes Německo. Uplatňování tohoto nařízení sice německá vláda v lednu pozastavila, ale jen do vyřešení právních otázek.

Podle Česka i Polska totiž taková pravidla porušují evropské právo. V ČR se minimální mzda od letošního ledna zvedla o 700 korun na 9200 korun měsíčně. V Německu to je 8,50 eura (235 korun) za hodinu, což je v přepočtu přibližně 39 000 korun měsíčně.

V programu Sobotky bude i vystoupení na prestižní Humboldtově univerzitě v Berlíně.

"Chci se vyjádřit k tomu, jak Česká republika dnes, poté co je už nějakou dobu členem Evropské unie, vnímá budoucnost evropské integrace. Rád bych se za Českou republiku přihlásil k tomu aktivnímu podílu na evropské integraci, my ji skutečně chceme aktivně vytvářet," uvedl Sobotka.

Ten se také setká s představiteli významných německých společností, které v Česku investovaly. Německo patří mezi nejvýznamnější investory v Česku. Jeho podíl na zahraničních investicích je 11,3 procenta.

Sobotka naposledy navštívil Německo v březnu 2014, tehdy jednal také s Merkelovou, ale kromě toho i se spolkovým prezidentem Joachimem Gauckem a dalšími představiteli země.