Vojenský útok Ruska na některý z pobaltských států není pravděpodobný, protože prezident Vladimir Putin "není sebevrah", řekl v úterý pro agenturu AP český prezident Miloš Zeman.

Rusko by podle něj nezaútočilo na žádný členský stát NATO, protože pak by musela přijít i vojenská odpověď, čehož si prý je šéf Kremlu vědom.

"Nedomnívám se, že by se Rusko pustilo do války tím, že by zaútočilo na některý z členských států NATO," prohlásil Zeman.

"Protože Vladimir Putin není sebevrah a ví, jaké důsledky by to mělo," vysvětlila česká hlava státu. "Jsem si jistý, že v takovém případě by nastala odpovídající vojenská, nikoli jen politická a ekonomická reakce," dodal Zeman.

Pobaltské státy - Estonsko, Lotyšsko a Litva - mají obavy z Ruska od propuknutí bojů na východě Ukrajiny. Lotyšsko a Estonsko přitom mají početné ruskojazyčné menšiny.

Podle Zemana je z ekonomického hlediska nesmyslné, aby Rusko anektovalo východní Ukrajinu, kde proruští separatisté bojují s ukrajinskou armádou.

"Myslím, že Rusko je uspokojeno anexí Krymu," řekl Zeman. "Pochybuji o tom, že by bylo možné vpadnout na východní Ukrajinu už proto, že byla zničena občanskou válkou a Moskva by musela nakrmit desítky milionů hladových krků, a na to její hospodářská kapacita nestačí," tvrdí Zeman.

AP připomíná Zemanovu kritiku západních sankcí proti Rusku v souvislosti s anexí Krymu a také jeho veřejnou rozepři s americkým velvyslancem v ČR Andrewem Schapirem.

Ten kritizoval Zemanovu plánovanou cestu do Moskvy, kde se údajně měl český prezident 9. května původně zúčastnit i vojenské přehlídky při příležitosti 70. výročí od konce 2. světové války. Zeman poté prohlásil, že Schapiro, který prý porušil diplomatický protokol, má uzavřené dveře na Pražský hrad.

"Vídeňská úmluva o diplomatických vztazích velvyslancům jakékoli země přísně zakazuje vměšování do vnitřních záležitostí hostitelského státu. Pan Schapiro buď nevědomky, nebo záměrně tuto dohodu porušil a to ho diskvalifikuje coby profesionála," konstatoval Zeman.

V Moskvě se Zeman nakonec vojenské přehlídky nezúčastní. Hrad to oznámil po kritice ze strany řady českých politiků.

"Jedu do Moskvy uctít mrtvé, nikoli živé," zdůraznil v úterý český prezident.

Související