Tresty pro skupinu, v jejímž čele byl bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz a která vydírala severočeské podnikatele, byly příliš mírné. Kušnierzovi komplicové měli místo podmínky skončit ve vězení a on sám měl být místo pěti let pravomocně odsouzen nejméně k osmi rokům.

Ve stížnosti to napsal ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který ji nyní poslal Nejvyššímu soudu. Po něm Pelikán požaduje, aby konstatoval, že pražský vrchní soud porušil zákon, když tresty snížil. Podle ministra se totiž neřídil správně některými paragrafy trestního zákoníku.

"Závažnost jejich jednání je nepochybně výrazně zvyšována tím, že šlo o jednání systematické a organizované, de facto o vytvoření jakéhosi 'klientského systému'," uvedl Pelikán. Tato stížnost je přitom první, kterou ministr po nástupu do čela úřadu podal.

Kušnierz byl propuštěn na svobodu

Zvrátit trest pro Petra Kušnierze ale zřejmě již možné není. Polovinu z pěti roků vězení si už odpykal, a tak byl loni v listopadu po rozhodnutí soudu propuštěn na podmínku z vězení. Pelikán však tvrdí, že měl za mřížemi ještě být, protože trest pro něj měl být vyšší. Alespoň osm roků vězení.

Za mřížemi měla podle Pelikána skončit také trojice jeho kompliců Václav Poláček, Roman Švec a Vladislav Hleba. Všem ale vrchní soud pětiletý trest vězení změnil na podmínku. Ministr spravedlnosti uvedl, že odvolací soud nepřihlédl k závažnosti jednání obviněných. "K polehčujícím i přitěžujícím okolnostem, době páchání a zejména také rozmyslu a ziskuchtivosti pachatelů," vyjmenoval Pelikán další chyby, kterých se podle něj vrchní soud dopustil.

Skupina vyděračů byla odsouzena za to, že chtěla od žadatelů o evropské dotace úplatky, aby jejich projekty uspěly. Policie zdokumentovala tři konkrétní případy. Jeden z nich se týkal podnikatele Martina Mikeše, ten žádal o peníze na rekonstrukci rodinného hotelu v Toužimi v Karlovarském kraji.

Kušnierz a spol. si ho vyhlédli a pozvali na schůzku. Na ní ho poté přiměli k tomu, aby jim do druhého dne zaplatil první úplatek ve výši 250 tisíc korun. "Jistě víte, jak to při dotacích chodí, deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," řekl odsouzený Vladislav Hleba podle obžaloby Mikešovi.

Úplatky ve výši 1,7 milionu

Celkem si skupina řekla nejméně o 1,7 milionu korun. Velkou část skutečně převzali. A i když žadatel o dotace dál poslušně platil statisícové částky, vyhrožoval Mikešovi bývalý šéf úřadu, že si na přidělené peníze dlouho počká. Kušnierz vinu odmítal a tvrdil, že je jen oběť, proti které se všichni spikli.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministru Pelikánovi se však nelíbí ani fakt, že vrchní soud zrušil zaplacení peněžitých pokut pro další podnikatele Milenu Pucholtovou a Lukáše Šístka, kteří uplatili skupinu, aby dotace získali. Nakonec přišli o peníze, a jejich projekty navíc unijní peníze ani nedostaly.

"Trestnou činností - poskytování úplatků - se oba snažili získat majetkový prospěch, takže základní podmínky pro uložení peněžitých trestů u nich dány zjevně byly," napsal Pelikán do stížnosti.

I když je už Petr Kušnierz na svobodě, může se do vězení znovu dostat. Je totiž obžalován v dalším případě. V něm čelí žalobě celkem osm lidí. Vedle Kušnierze je mezi nimi i bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda. Zmanipulovány, jak se píše ve zmíněné žalobě, byly více než tři desítky projektů za 1,4 miliardy korun.

"Podaná stížnost nemůže uložené tresty změnit, neboť směřuje v neprospěch obviněných. Cítil jsem potřebu poukázat na příliš mírné trestání korupce v souvislosti s prostředky EU, která požaduje přísné a důsledné postihy. Věc má i judikaturní rozměr, neboť odvolací soud překročil meze své činnosti," komentoval pro HN svou stížnost ministr spravedlnosti.

Související