Předseda vlády Bohuslav Sobotka si vybral svého favorita na post předsedy jednoho z nejmocnějších úřadů v zemi. V čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce nadále jeho současného předsedu Petra Rafaje, jehož mandát vyprší v červenci. Návrh na jeho jmenování je na programu už na pondělní jednání kabinetu. 

"Pan Rafaj vede úřad kvalifikovaným způsobem, zlepšil jeho fungování, ÚOHS pod jeho vedením netrpí žádnými skandály. Proto předložím vládě návrh na jeho jmenování na další funkční období," sdělil Sobotka HN.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Koaliční partneři jsou však urychleným postupem premiéra mírně překvapeni. Na Rafajově prodlouženém působení se totiž zatím nedohodli. Sobotka ovšem říká, že o svém záměru už informoval předsedy koaličních stran. Stejné informace se objevily i na serveru Česká justice, který o premiérových záměrech rovněž informoval.

"Rád bych v úřadu pokračoval. Je tu spousta věcí, které jsou rozjeté a rád bych je dokončil," řekl nedávno v rozhovoru třiapadesátiletý Rafaj. Ve čtvrtek zopakoval, že chce dál pracovat na elektronizaci spisů, které úřad vede.

Mělo by to vést k zrychlení a zjednodušené řízení. "Účastníci řízení budou mít dálkový přístup do spisu, řízení bude transparentnější," řekl Rafaj. Zrychlit se podle něj musejí i správní řízení v hospodářské soutěži, která trvají často i roky. V některých případech je ale komplikují žaloby firem, které jsou podezřelé z kartelu.

"Antimonopolní úřad jsme včera na koaliční radě neprobírali," řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Právě po středečním jednání vlády a koaličních špiček byl přitom bod o návrhu na jmenování Rafaje zařazený na program pondělní vlády.

"Na koaliční radě to nezaznělo. Jen v kuloárech jsem zaznamenal, že pokračování pana Rafaje je varianta, kterou ČSSD preferuje," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Právě Jurečka i vyslovil připomínky k fungování ÚOHS. Kritizuje zejména rychlost zpracovávání podnětů mířících na úřad. "Neříkám, že to znamená, že Rafaj nemá pokračovat – ale úřad musí své fungování zlepšit," řekl místopředseda lidovců.

Související