Ve čtvrtek při předávání výtěžku z diplomatického bazaru charitativním organizacím složil americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro hold řediteli zahraničního odboru Hradu Hynku Kmoníčkovi. Ten před časem urovnával nedávnou slovní rozepři mezi prezidentem Milošem Zemanem a Schapirem.

Podle ambasadora zosobňuje Kmoníček to nejlepší z diplomacie v těžkých časech. Hradní diplomat na to reagoval slovy, že i přes roztržku měl a stále má se Schapirem přátelské vztahy.

"Představuje to nejlepší, o čem je diplomacie v těžkých časech," uvedl Schapiro na adresu Kmoníčka, který se ceremonie v rezidenci amerického velvyslance účastnil s manželkou.

"S panem velvyslancem jsme měli a nadále máme přátelské a osobní vztahy," uvedl Kmoníček na dotaz novinářů, zda vyjádření velvyslance znamená definitivní urovnání pře mezi Hradem a americkou ambasádou. Zkušený český diplomat, který by se podle médií měl stát příštím velvyslancem v USA, se sám ve svém krátkém proslovu o roztržce mezi Zemanem a Schapirem vůbec nezmínil.

Velvyslanec Spojených států v projevu zjevně narážel na snahu Kmoníčka urovnat rozepři po Zemanově výroku, že Schapiro má dveře na Pražský hrad zavřené poté, co se americký diplomat pozastavil nad účastí českého prezidenta na květnových oslavách konce druhé světové války v Rusku.

Potom, co se na Zemana snesla vlna kritiky a za Schapira se postavil Washington, vysvětloval Kmoníček slova prezidenta tak, že Zeman měl na mysli jen jednu konkrétní připravovanou schůzku.

V rozhovoru pro agenturu AP, zveřejněném v úterý, prezident nicméně Schapira znovu za jeho dřívější vyjádření kritizoval. "Vídeňská úmluva (o diplomatických vztazích) velvyslancům jakékoli země přísně zakazuje vměšování do vnitřních záležitostí hostitelského státu. Pan Schapiro buď nevědomky, nebo záměrně tuto dohodu porušil a to ho diskvalifikuje coby profesionála," řekl Zeman americké tiskové agentuře.

Asociace partnerů diplomatického sboru (DSA) ve čtvrtek v Schapirově rezidenci v Praze-Bubnech předala 2,5 milionu korun z výtěžku svého tradičního vánočního bazaru 28 neziskových organizací, které pomáhají znevýhodněným. Letos podpořila projekty hospicové a terapeutické péče, centra pro mladé i seniory, chráněné bydlení pro týrané ženy nebo dílny pro postižené děti.

Sdružení partnerek a partnerů zahraničních diplomatů působících v Česku funguje od roku 1997. Její členové pořádají vždy před Vánoci festival, kde si návštěvníci mohou koupit nevšední dárky z různých koutů světa. Výtěžek z této akce putuje na charitativní projekty. Od roku 2000 DSA takto rozdělila už více než 61 milionů korun.

Související