Pražští radní se chtějí kvůli projektu Opencard obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Firmu eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k Opencard, podezírají ze zneužití monopolního postavení na trhu. ČTK to zjistila z neveřejného materiálu, kterým se rada bude zabývat v úterý.

"Podnět považujeme za stejně absurdní jako zavedení papírových kuponů," komentoval záměr mluvčí EMS Martin Opatrný. Zástupci firmy v pátek stejně jako v uplynulých týdnech zopakovali, že s nimi vedení Prahy vůbec nejedná.

S projektem Opencard jsou spojeny problematické smlouvy z minulosti. Budoucnost karty, která město stála minimálně 1,35 miliardy korun, je zatím stále nejasná. EMS s městem vede několik soudních sporů kvůli nezaplaceným službám. "Jsme v rozvodovém řízení," komentovala v nedávném rozhovoru spory primátorka Adriana Krnáčová. Co bude dál, neuvedla. Více chce říct v pondělí, kdy bude mít k dispozici audit projektu Opencard.

Radní už dříve schválili částečný návrat k papírovým kuponům, které mají být alternativou k "dožívající" Opencard. Ještě letos by navíc podle prohlášení primátorky měli mít cestující k dispozici otevřenou platformu, na základě které budou libovolně volit mezi různými druhy cestovních dokladů.

Kromě elektronických jízdenek jsou ve hře třeba i bezkontaktní platební karty. Krnáčová se zmínila o možnosti rozšíření jiné problematické smlouvy s firmou Erika, která dodává sms jízdenky. Proti tomu se ale zvedla vlna nevole, a to jak v řadách opozice, tak i koalice.

Kartu Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících. Městu postupně docházejí licence pro vydávání nových karet, zároveň končí možnost opětovně prodloužit platnost karet již vydaných.

Související