V Nepálu se v době zemětřesení pohybovalo několik desítek Čechů, kteří míří na tamní osmitisícovky, do národních parků nebo za památkami.

Podle posledních informací české diplomacie je v zemi 194 Čechů, se 34 z nich se zatím nepodařilo navázat kontakt, řekl večer České televizi velvyslanec v Indii Miloslav Stašek. Většina z pohřešovaných lidí je v horách, kde není signál. Diplomaté zatím nemají zprávy o tom, že by mezi oběťmi byli Češi. 

V pondělí by měli zpátky do České republiky odcestovat někteří čeští občané, včetně skupiny klientů cestovní kanceláře Livingstone, kteří nocovali ve stanech v Káthmándú. Situaci ale komplikuje uzavřené letiště v nepálské metropoli. 

"V tuto chvíli víme o 23 klientech naší pojišťovny, kteří se nacházejí v postižené oblasti. Všichni jsou po fyzické stránce v pořádku, ale někteří z nich nesou nastalou situaci těžce po psychické stránce," informoval v neděli Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny, která se specializuje na pojištění do rizikových oblastí.

Dvanáct jejích klientů je nyní ve stanovém městečku v doprovodu průvodce CK Livingstone, další dva by měli odletět v pondělí zpátky do Česka. Šest turistů pokračuje v plánované cestě k indickým hranicím a zbylí tři, kteří nebyli v zemi s cestovní kanceláří, požádali o zajištění transportu ze země.

"Bohužel jsou nyní možnosti velmi omezené, protože v oblasti panuje chaos, lety jsou plně obsazené a mobilní sítě fungují sporadicky," dodal Divoký. 

České humanitární organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem ničivého zemětřesení, které v sobotu postihlo Nepál a okolní země. Uvolnily také peníze pro rychlou podporu nejpotřebnějším. Místní úřady zatím hlásí přes 2500 obětí, tisíce zraněných a lidí bez domova.

Češi mohou přispívat na sbírková konta Českého červeného kříže, Člověka v tísni, Charity ČR a organizace ADRA, sdělili v neděli jejich zástupci.

Společnost Člověk v tísni na okamžitou pomoc uvolní až milion korun. Peníze mohou lidé posílat na konto sbírky SOS NEPÁL na číslo 54333345/0300, na webu lze rovněž využít odkaz pro placení kartou. Do oblasti vyrazil tříčlenný humanitární tým, který bude distribuovat pomoc nejohroženějším.

Také česká Charita vyhlásila peněžitou sbírku a uvolnila 200 tisíc korun. "Aktuálně lidé potřebují zejména jídlo, vodu a přístřešky pro lidi," uvedl Lukáš Laube z Charity ČR. Lidé mohou příspěvky posílat na účet číslo 55660022/0800, variabilní symbol 107.

Další sbírku organizuje humanitární organizace ADRA, číslo jejího konta 66888866/0300, variabilní symbol 380. Zájemci mohou využít i dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA, kterou je možné zasílat na číslo 87777. Česká ADRA současně uvolnila 400 tisíc korun na okamžitou pomoc, tedy potraviny, přístřešky, vodu či léky.

Český červený kříž shromažďuje finanční prostředky na sbírkovém účtu 333999/2700, variabilní symbol 1504.

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic vyslala do míst přírodní pohromy čtyři týmy zdravotnického i dalšího personálu ze sousední Indie a 3000 sad nepotravinové humanitární pomoci a zdravotnických potřeb. Do Nepálu míří záchranáři a materiální pomoc z celého světa, podle humanitárních organizací je situace kritická a nepřehledná.

Související