Česká pobočka Transparency International (TIC) vyzvala vládu a ministerstvo obrany, aby po uchazečích o zbrojní zakázky požadovaly zavedení etických a protikorupčních pravidel. Na Tatru a další firmy se zbrojní výrobou TIC apeluje, aby tato pravidla přijaly. Programový ředitel pobočky Radim Bureš to uvedl na pondělní tiskové konferenci, která představila mezinárodní Protikorupční index zbrojních firem.

Index zkoumal zavádění protikorupčních opatření a zvýšení transparentnosti u 163 zbrojních firem ze 47 zemí. Tatra, která v průzkumu jako jediná zastupovala Českou republiku, se ve výsledcích zařadila do nejhorší skupiny, protože protikorupční program dosud nezavedla.

Bureš zdůraznil, že index nehodnotí, zda se firma reálně dopouští korupce, ale pouze její preventivní opatření. "V případě automobilky Tatra vnímáme, že reálně došlo k výraznému zvýšení jejího kreditu a k opětovnému etablování na indickém trhu. To sice kvitujeme, ale jsme přesvědčeni, že kromě toho by měla nejen Tatra, ale i jiné české podniky obranného průmyslu k preventivním protikorupčním opatřením přistoupit," uvedl.

Proti indexu z roku 2012 se zlepšilo 33 procent hodnocených firem. Do vyšší z celkem šesti kategorií se posunulo 42 společností, další třetina firem vykázala určité zlepšení.

Podle Transparency International je ve zbrojním průmyslu korupční riziko vysoké všude na světě. V tom, jak na ně konkrétní společnosti reagují, jsou velké rozdíly jak mezi firmami, tak mezi jednotlivými státy, z nichž pocházejí.