Česká republika zaplatí z vlastního rozpočtu zbývající část pochybné zakázky na IT systém, který dohlíží na čerpání evropských dotací.

Dosud stál systém podle ministryně Karly Šlechtové 590 milionů korun. EU v rámci tzv. korekce neproplatí 252 milionů korun. "To je částka, kterou může ještě finanční úřad nebo EK upravit. Dále ale musíme platit dodavatelům další faktury," řekla ministryně. Uvedla také, že sice dnes schválený krok přijde na stovky milionů korun, ale ČR díky tomu získá stovky miliard korun z fondů EU.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Vláda přijala usnesení, kterým vzala na vědomí situaci a uložila ministru financí a ministryni pro místní rozvoj zajistit financování této aplikace ze státního rozpočtu. Předpokládáme, že aplikace bude plně provozuschopná, aby neohrozila čerpání prostředků z EU," uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Původně měl být systém MS2014+ hrazen z evropských fondů, jenže tendr zpochybnil audit ministerstva financí a začala ho vyšetřovat protikorupční policie.

Česká vláda nechce riskovat ostudu a pokutu od Bruselu, a tak raději peníze dá za svého. Rozhodla o tom na pondělním jednání. Bez funkčního systému by Česká republika nemohla čerpat evropské dotace na příští šestileté období v celkové výši 650 miliard korun.

Tendr na IT systém vyhrála v roce 2013 společnost Tesco SW. Kvůli auditu z ministerstva financí, podle kterého soutěž provázely podezřelé kroky, se strhla ostrá přestřelka mezi ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou a Babišovým prvním náměstkem Lukášem Wagenknechtem.

Šlechtová Wagenknechta napadla, že audit je zpracovaný neprofesionálně a založený pouze na spekulacích. "Podle našeho názoru se jedná o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje zájmy České republiky," uvedla ministryně.

Související