Ruská nákladní loď Progress se po úterním startu dostala do vážných problémů a hrozí jí zánik. Vyplývá to ze zpráv ruských médií a z údajů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Loď, která měla šest hodin po startu dorazit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se prakticky vymkla kontrole, letí bez spojení s řídícím střediskem a neovladatelně rotuje.

Po ranním startu z kosmodromu Bajkonur se Progressu podle expertů ruské agentury Roskosmos nerozevřely vysílací antény. Na Zemi nepřicházejí žádná letová data, žádné povely ze Země palubní systémy ani nepřijímají.

Ukázalo se navíc, že loď se kvůli poruše nosné rakety Sojuz pohybuje na jiné než plánované oběžné dráze. Let k ISS byl nejdřív převeden do delšího dvoudenního režimu místo předpokládaného šestihodinového, později bylo spojení s ISS odloženo "na neurčito".

Sluneční baterie se rozevřely podle plánu, ale tři z pěti vysílacích antén údajně zůstaly zavřené. V důsledku toho do pozemního střediska nepřicházejí telemetrické údaje, tedy data o průběhu letu a výkonu hnacích agregátů.

Velení americké protivzdušné a kosmické obrany NORAD v úterý oznámilo, že ruská loď se pohybuje na takzvané "krátkodobé oběžné dráze". To podle amerických expertů znamená, že pokud nebude letová dráha Progressu upravena, nákladní loď pravděpodobně čeká zkáza.

Řídící středisko se opakovaně pokouší vyslat Progressu signály, které aparát navedou do normálního letového režimu. Podle zpráv americké NASA se ale nákladní loď stabilizovat nepodařilo a Progress nekontrolovaně rotuje kolem vlastní osy.

Ruské anonymní zdroje připouštějí, že Progress může vydržet na oběžné dráze několik dní, pak ale není vyloučena jeho ztráta, napsala agentura TASS.

Ztráta lodi by pro Rusko byla nepříjemná i politicky, protože let Progressu měl být příspěvkem k oslavám 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Čelo nosné rakety Sojuz bylo vyzdobeno vyobrazením ruského Řádu velké vlastenecké války a čestné svatojiřské stuhy.

Několik stuh, které jsou v Rusku tradičním symbolem vojenské cti, veze Progress i šestičlenné rusko-americko-italské posádce ISS. Na palubě je i kopie jednoho z vítězných válečných praporů Rudé armády.

Ruský vesmírný program ohrožuje ekonomická krize

Jak při rozhovorech s občany v ruské televizi potvrdil prezident Vladimír Putin, i jeho vláda chce přispět k tradičně ambicióznímu ruskému vesmírnému programu. Mezi současnými plány prezident vyzdvihl například zřízení ruské vesmírné stanice do roku 2023 nebo vyslání lidské posádky na Měsíc do roku 2029. I tyto projekty však může ohrozit probíhající ruská ekonomická krize.

Jak v pondělí informovala Ruská federální agentura pro vesmír, objem peněz na financování vesmírných projektů bude během příští dekády snížen o 35 procent na 2 biliony rublů. "Náklady našich projektů v posledním roce se podstatně zvýšily vzhledem k oslabení rublu a vzrůstající inflaci," uvedl podle serveru CNN ředitel vesmírného programu Roscosmos Igor Komarov.

Podle státní agentury RIA Novosti může být škrty ohrožen například vývoj těžkých raket, které agentura plánuje poslat mimo oběžnou dráhu Země.