Prezident Miloš Zeman není příznivcem výstavby rychlodráhy z Prahy do Kladna. Podle něj by bylo vhodnější peníze na výstavbu rychlodráhy použít na dostavbu silničního Pražského okruhu. Řekl to v úterý na setkání se zástupci Středočeského kraje při zahájení své třídenní cesty po regionu.

Zeman uvedl, že si před zahájením návštěvy nechal udělat analýzu a zjistil, že náklady na rychlodráhu by představovaly přibližně 20 miliard korun. Má přitom pocit, že jsou investice, které by byly ekonomicky výhodnější. Doporučoval by tudíž, aby se k nynější dráze přidala další kolej, aby tato trať byla propustnější.

Podle Zemana by takové řešení bylo vhodnější než "vyhazovat 20 miliard korun na stavbu, která nemá, řekněme, takový význam jako dokončení Pražského okruhu, což je i zájem středních Čech, anebo i jiné investice".

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V červnu bude nejspíše hotová aktualizovaná studie pro modernizaci železnice mezi Kladnem a Prahou. Je označována jako rychlodráha a bude mít odbočku na letiště. Studie obsahuje deset posuzovaných variant trati, jež by měly být ekonomicky výhodné. Komise ministerstva dopravy poté rozhodne o variantě, kterou by měla Správa železniční dopravní cesty připravovat a provést.

Celková délka modernizovaného úseku bude zhruba 20 kilometrů. Po rekonstrukci se v některých úsecích zvýší traťová rychlost na 120 kilometrů za hodinu, která však bude v některých úsecích omezena. Při budování příměstské tratě se kromě toho počítá například s její elektrifikací, modernizací mostů, nádraží, přejezdů nebo výstavbou protihlukových zdí. Modernizace se chystá už od 90. let minulého století.

Zeman: Praha 2 je militantně pravicová

Prezident se vyjádřil i k verdiktu městské části Praha 2 k házení vajec na Albertově. Kdyby se házela vejce na pravicového prezidenta, Praha 2 by postupovala jinak, řekl Zeman.

Podle verdiktu nebylo loňské házení vajec a dalších předmětů na Zemana, které odpůrci hlavy státu uskutečnili loni 17. listopadu na pražském Albertově, ani přestupkem. Radnice proto vrhače nijak nepotrestala. Policie už dříve vyhodnotila, že incident nebyl trestným činem.

Podle Zemana jde ale o svébytné rozhodnutí Prahy 2, která je svým způsobem militantně pravicová, protože před časem odmítla jmenovat čestným občanem Františka Kriegela. Ten v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) chce, aby házení vajec na Zemana prošetřil magistrát. Sama s rozhodnutím úředníků nesouhlasí, ale jako představitelka samosprávy ho nemůže nijak změnit. "Jakkoli bohužel mnohdy s činy a slovy našeho současného prezidenta nemusím souhlasit, rozhodně odmítám házení vajec jako beztrestnou součást demokracie. Demokratický dialog by měl vypadat jinak," uvedla Černochová v prohlášení. Zdůraznila, že ona ani žádný jiný politický reprezentant Prahy 2 o incidentu na Albertově nerozhodoval.

Související