Lidovci chtějí na některé z příštích koaličních rad od ministra financí Andreje Babiše (ANO) vysvětlit, jaké konkrétní kroky dělá jeho resort pro zlepšení výběru DPH. Na tiskové konferenci to v úterý řekl jejich místopředseda a ministr zemědělství Marian Jurečka. Má dojem, že stát zatím nevyužívá všechny prostředky pro zlepšení výběru daní.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) tvrdí, že zavedení nových mechanismů proti daňovým únikům nepřineslo lepší výběr daně z přidané hodnoty. Daňové úniky na DPH podle něj rostou od roku 2011 a předloni vystoupaly na 105 miliard korun. Česko podle statistik vybírá DPH hůře, než je průměr v Evropské unii.

"Nechci se zříkat spoluzodpovědnosti, ale právě proto, že jsme koaliční partneři a ta situace nás zajímá, tak chceme mít opravdu podrobné informace a vědět, že ty pozitivní kroky se připravují a přijdou," uvedl Jurečka. Od ministerstva financí chtějí lidovci detailní informaci o konkrétních opatřeních v oblasti. "Rád se nechám příjemně překvapit. Zatím mám spíše dojem, že nevyčerpáváme všechny možnosti, jak tu činnost zefektivnit," podotkl také ministr zemědělství.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

O výběru daní bude koaliční rada jednat už v úterý. Lidovci na ní v písemné formě dodají připomínky k elektronické evidenci tržeb, kterou chce Babiš vládě předložit příští týden.

Jurečka se v úterý vyjádřil také k diskusím o novém předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vláda v pondělí jeho výběr odložila. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prosazuje pokračování dosavadního šéfa úřadu Petra Rafaje. Podle Jurečky by ale úřad mohl fungovat podstatně lépe. Odmítl také, že by lidovci podpořili Rafaje výměnou za podporu v jiné personální otázce.

Související