Nepálští oficiální činitelé ve středu přiznali, že v první reakci na ničivé zemětřesení udělali chyby. Otřesy o síle 7,9 stupně Richterovy škály, které oblast zasáhly v sobotu, si podle ve středu zveřejněných údajů ministerstva vnitra vyžádaly nejméně 5093 obětí a téměř 10 000 zraněných.

K mnohým z těch, kdo přežili v odlehlých vesnicích a městech, se stále nedostala pomoc. V metropoli Káthmándú se dnes pořádkoví policisté střetli s lidmi, kteří netrpělivě čekají na hlavním autobusovém nádraží na spoje mířící pryč z města. Policisté rovněž zadrželi téměř 30 osob pro podezření z rabování.

Nepálské vládě se zatím nepodařilo plně zmapovat rozsah škod po zemětřesení, protože do mnoha horských oblastí se zatím nepodařilo dostat, a to navzdory dodávkám humanitární pomoci i záchranářům, kteří do Nepálu proudí z celého světa.

V úterý šéf rozvojového programu OSN v Nepálu novinářům řekl, že další zahraniční týmy záchranářů v zemi nejsou třeba, protože nepálská vláda a armáda si se záchrannými pracemi dokážou poradit. Odborníci z polské nevládní skupiny, která má v Nepálu 87členný tým, navíc uvedli, že šance najít pod troskami nějaké přeživší pět dní po zemětřesení se "blíží nule".

Mezi obyvateli se vzmáhá hněv a nespokojenost. Mnozí už čtvrtou noc strávili pod improvizovanými přístřešky na volných prostranstvích z obavy před neustávajícími následnými otřesy.

Na hlavním autobusovém nádraží v Káthmándú se ve středu před svítáním shromáždily tisíce lidí poté, co vláda slíbila, že zajistí zdarma mimořádné spoje. Když ale žádné mimořádné autobusy přistaveny nebyly, zmocnilo se davu rozhořčení a došlo k potyčkám mezi nespokojenci a příslušníky pořádkové policie. Ti byli na místo přivoláni, aby zasáhli proti cestujícím, kteří se snažili vecpat do přeplněných autobusů běžných linek.

"Čekáme tady od rozbřesku. Řekli nám, že přijede 250 autobusů, ale žádný jsme neviděli," stěžoval si 25letý student Kišor Kavre. "Chceme se rychle dostat domů, abychom zjistili, zda jsou naše rodiny v pořádku. Myslím si, že vláda situaci nezvládá," dodal.

Na jiném místě v Káthmándú zablokovalo asi 200 lidí dopravu na protest proti pomalému tempu dodávek humanitární pomoci. Také tito protestující se střetli s policií. "Máme hlad, nemáme co pít. Nemůžeme spát. Mám sedmileté dítě, které musí nocovat venku. Je zima a hodně lidí onemocnělo zápalem plic," postěžoval si jeden z demonstrantů a obvinil vládu, že nevyvíjí dostatečné úsilí.

Čeští záchranáři by v Nepálu měli zůstat dva týdny. Počítá se ale s tím, že v zemi mohou působit až měsíc. Jejich hlavním úkolem bude ošetření lehkých a středně těžkých poranění.

Zatímco řada vesnic v Nepálu na pomoc stále ještě čeká, v Káthmándú se život začíná pomalu vracet k normálu. Dnes na několik hodin otevřely banky a doplnily hotovost do bankomatů. Znovu byl zprovozněn kupříkladu také zeleninový trh.

Už v úterý uvedl nepálský premiér Sušil Koirála, že počet obětí může dosáhnout 10 000, až dorazí informace z dosud nedostupných oblastí. To by přesáhlo 8500 obětí zemětřesení z roku 1934, které bylo posledním ve srovnatelném rozsahu, jež himálajskou zemi se zhruba 29 miliony obyvatel postihlo.