Pokud mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nenajde do konce června sporný článek Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, vypíše Zeman z vlastního odměnu pro toho, komu se podaří článek nalézt.

Prezident to řekl v neděli v rozhovoru pro server Blesk.cz. Zeman už dříve uvedl, že pokud se článek nenajde, omluví se. V neděli ale zdůraznil, že se může omluvit pouze za jeho případné nenalezení. Dál trvá na jeho existenci.

"Pokud Jiří Ovčáček tento článek nenajde do 30. června, z vlastní kapsy vypíšu cenu pro toho, kdo článek objeví. Protože vím na sto procent, že ten článek existuje, sám jsem ho četl," uvedl Zeman.

Jak vysoká částka to bude, nechtěl prezident předjímat. "Ale bude to částka dostatečná na to, aby motivovala archivního badatele a ten se pokusil článek najít," dodal.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým projevem na pražském fóru k holokaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," řekl tehdy Zeman.

Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky nicméně Peroutka nikdy článek s tímto názvem nenapsal. Sdružení vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Omluvy se domáhá také Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která kvůli Zemanově tvrzení podala žalobu na stát. Zeman se sice opakovaně vyznal k obdivu k Peroutkovi, současně ale říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů. Hrad v poslední době začal zveřejňovat články, které považuje za kontroverzní. Za jeden z nich přitom podle kritiků Peroutka skončil v koncentračním táboře.

Dílo novináře, spisovatele, dramatika a kritika Ferdinanda Peroutky se stalo součástí zlatého fondu českého politického myšlení a publicistiky.

Za první republiky řídil kulturně-politickou revue Přítomnost a přispíval do různých periodik v čele s Lidovými novinami. Za okupace odmítl spolupráci s gestapem a byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Po osvobození řídil jako šéfredaktor Svobodné noviny a týdeník Dnešek, věnoval se vlastní literární tvorbě a stal se poslancem Národního shromáždění za národní socialisty.

Po komunistickém puči v roce 1948 autor monumentálního historického díla Budování státu emigroval, pak se usadil v USA. Byl jedním ze zakladatelů a do roku 1961 vedoucím českého vysílání Rádia Svobodná Evropa.

Věnec na Grossův pohřeb jsem neposlal, protože jsem si ho přestal vážit

Prezident Miloš Zeman neposlal věnec na pohřeb expremiéra Stanislava Grosse, protože si ho přestal vážit, a to hlavně kvůli jeho spornému zbohatnutí, uvedl Zeman dále v rozhovoru pro Blesk.cz. Toho, že se s Grossem před jeho smrtí neusmířili, prý nelituje.

"Já nejsem pokrytec. Já posílám věnce na pohřby těch, kterých si vážím. A je pravda, že Stanislava Grosse jsem si přestal vážit," uvedl Zeman.

Za jeho vedení ČSSD přitom Gross udělal strmou politickou kariéru, v Zemanově vládě byl ministrem vnitra, a nynější prezident mu byl dokonce za svědka na svatbě.

Vztahy obou politiků však narušilo to, že Gross byl jedním z poslanců sociálních demokratů, kteří v roce 2003 nepodpořili Zemana v prezidentské volbě. Zeman to ale nyní neoznačil za hlavní důvod, proč si svého někdejšího "korunního prince" přestal vážit.

"Daleko horší bylo jeho zázračné zbohatnutí, protože jenom naprostý neználek mohl očekávat, že transakce s akciemi Moravia Energo byla čistá a že byla důsledkem jeho podnikatelského talentu," řekl prezident.

Zeman narážel na kauzu, kdy Gross dva roky po odchodu ze Strakovy akademie nakoupil podíly ve společnosti za 20 milionů korun a po pouhém půlroce je prodal víc než pětkrát dráž. I za jeho politickým pádem v roce 2005 stály nejasnosti ohledně peněz, za které si pořídil byt na pražském Barrandově.

Na dotaz, zda prezident nelituje, že se s Grossem neusmířili, Zeman odpověděl, že nemá důvod, proč toho litovat. Neviděl se s ním prý minimálně deset let.

K záměru Grossovy manželky nechat svého muže pohřbít na Vyšehradě pouze poznamenal: "Vyšehrad je samozřejmě spojen s osobnostmi, kterých - i když k nim máte někdy kritický postoj - si obecně můžete vážit."

Gross v polovině dubna podlehl zřejmě amyotrofické laterální skleróze (ALS), při níž nemocní postupně ztrácejí buňky ovládající svalové pohyby. Bylo mu 45 let. Při pohřbu na Vyšehradě se s ním přišli rozloučit především vrcholní představitelé ČSSD, jejímž dlouholetým členem a krátce i předsedou byl.