Evropské unii opět po čtyřech letech důvěřuje většina obyvatel České republiky. Počátkem dubna unii věřilo 52 procent lidí, před rokem to bylo 49 procent. Jako celku Češi unii důvěřují více než jejím jednotlivým institucím. Zhruba dvoutřetinová důvěra v OSN a NATO se proti loňsku výrazněji nezměnila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Důvěra v EU se letos vrátila na stejnou úroveň, kde byla v dubnu 2011. Méně než poloviční byla od vstupu Česka do unie v roce 2004 právě jen v minulých čtyřech letech. Nedůvěru EU v letošním průzkumu vyjádřilo 44 procent dotázaných.

Důvěra v Evropský parlament, Evropskou komisi a unijní ministryni zahraničí a prezidenta zůstala téměř stejná jako loni, podobně jako v případě EU ale od roku 2012 převážně roste. "Postupně se mění trend snižování důvěry k EU, Evropskému parlamentu, Evropské komisi, evropskému prezidentovi a ministryni zahraničí EU, ke kterému docházelo v letech 2009 až 2012," uvedlo CVVM.

Europarlamentu tak letos v dubnu věřilo 36 procent Čechů, komisi 35 procent, ministryni zahraničí 29 procent a unijnímu prezidentovi 28 procent lidí.

Jen malé změny proti loňsku jsou patrné u důvěry vůči Organizaci spojených národů, které letos v dubnu v Česku věřilo 68 procent lidí, a vůči NATO s důvěrou 62 procent lidí. "Po celou dobu sledování je patrná vyšší důvěra k OSN oproti NATO, což může způsobovat vnímání těchto institucí, kdy NATO je považováno především za vojenskou organizaci," uvedli autoři průzkumu. Nedůvěru vůči OSN letos pociťovalo 24 procent Čechů, Severoatlantické alianci nevěří 31 procent.

Důvěra občanů k mezinárodním a evropským institucím spolu podle CVVM velmi silně souvisí. "Lidé, kteří důvěřují OSN a NATO, výrazně častěji vyjadřují důvěru také Evropské unii a dalším evropským institucím," uvedli autoři průzkumu. Mezi 4. a 13. dubnem se ho zúčastnila víc než tisícovka lidí ve věku od 15 let.