Více než tři čtvrtiny budov v nepálské metropoli Káthmándú jsou po zemětřesení poškozené natolik, že jsou neobyvatelné či životu nebezpečné. Podle deníku The Guardian to uvedly nepálské úřady s odvoláním na průzkum expertů. Otřesy půdy si podle nejnovější bilance vyžádaly v Nepálu 7276 mrtvých, mezi nimiž je nejméně 57 cizinců. Pohřešováno je nadále 109 turistů, napsala v pondělí agentura DPA.

Tisícovka místních inženýrů v uplynulých čtyřech dnech zkontrolovala v hlavním městě Káthmándú 2500 domů a odhalila, že pětina je již zcela neobyvatelná, zatímco tři čtvrtiny dalších potřebují opravit, než bude zase možné prohlásit je za bezpečné.

"Jde o náhodný vzorek a je reprezentativní pro město jako celek. Škody jsou obrovské. Pořád ještě zjišťujeme jejich rozsah," řekl koordinátor průzkumu Drubha Thapa.

Nepálská vláda podle agentury Reuters vyzvala k ukončení záchranných operací a hledání lidí, kteří by mohli přežít. "Mohou odejít. Specialisté na odklízení trosek mohou zůstat," uvedl v pondělí nepálský ministr.

Češi už Nepál opustili

Většina českých občanů, kteří byli v době ničivého zemětřesení v Nepálu, již z této himálajské země odletěla. Ti poslední, kteří se chtějí vrátit domů, by měli nepálské území opustit v pondělí večer místního času. Několik Čechů se rozhodlo v Nepálu zůstat a pomáhat místním lidem postiženým katastrofou. Většinou se jedná o lékaře či jiné lidi, kteří mají zkušenosti se záchranářstvím, informoval velvyslanec ČR v indické metropoli Dillí Miloslav Stašek.

Když otřesy půdy Nepál 25. dubna zasáhly, pobývalo v zemi asi 270 českých občanů. "Většina Čechů už Nepál opustila. Poslední skupinka, kterou jsme pomáhali evakuovat z nepálských hor, by měla odletět v pondělí ve večerních hodinách z Káthmándú do České republiky komerčním letem," řekl velvyslanec.

V Nepálu již dva dny působí český tým lékařů, sester a hasičů, kteří pomáhají místním obyvatelům vypořádávat se s následky přírodního neštěstí. Od svého příletu ošetřili už 160 lidí. Také někteří čeští občané, které katastrofa zastihla v Nepálu na dovolené, se rozhodli v zemi setrvat a nabídli svou pomoc při záchranných operacích.

Nepálská vláda žádá o pomoc

Nepálská vláda v pondělí uvedla, že země bude potřebovat obrovskou mezinárodní podporu. "V příštích dvou až třech týdnech bude nutné shromáždit množství peněz na rekonstrukci a budeme potřebovat obrovskou pomoc mezinárodního společenství," prohlásil ministr informací Minéndra Ridžal.

Podle mluvčího ministerstva vnitra, citovaného agenturou DPA, Nepál nyní nutně potřebuje především více vrtulníků. Jen díky nim se mohou záchranáři dostat do odlehlých vesnic, kde čekají desetitisíce vyhladovělých a zraněných lidí.

V současnosti je do záchranných operací nasazeno 27 helikoptér, z nichž 13 poskytuje nepálská vláda, sdělila agentura DPA. Dalšími 14 vrtulníky pomáhá Indie. V neděli do Nepálu dorazily také čtyři americké letouny Osprey, které umí stejně jako vrtulníky startovat a přistávat vertikálně. Čína v pondělí poslala do Nepálu tři helikoptéry. "To ale nestačí, potřebujeme minimálně dvakrát či třikrát tolik," řekl mluvčí ministerstva vnitra.

Nepálské úřady musely v neděli uzavřít hlavní letiště v Káthmándú pro velká letadla dopravující pomoc kvůli poškození runwaye. Představitelé OSN ale konstatovali, že obecně se logistická situace zlepšuje. Nepálská vláda také uvolnila celní předpisy, které zpomalovaly dodávky materiální pomoci, oznámil koordinátor OSN pro Nepál Jamie McGoldrick.

Šerpové neopraví lana a žebříky na trase na Everest

Nepálští šerpové odmítli obnovit lezeckou trasu na nejvyšší hoře světa Mount Everestu, kterou před více než týdnem zničila lavina uvolněná mohutným zemětřesením. Horolezecká sezona na Everestu tak pravděpodobně skončila.

Otřesy půdy utrhly na Everestu několik lavin, z nichž jedna pohřbila polovinu základního tábora, usmrtila 19 lidí a desítky jich zranila. Lavina také zasypala stezku přes zrádný ledopád Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem na Mount Everestu.

Horolezecké týmy mají na zdolání Everestu čas do konce května, kdy je počasí na hoře nejpříznivější. Pokud nebudou mít k dispozici cestu zabezpečenou fixními lany a žebříky, nebudou výstupy možné. Klíčovou roli při dopravování žebříků, lan a vybavení potřebného k vyčištění stezky přitom hrají právě šerpové.

"Není možné obnovit trasu pro horolezce včas tak, aby se mohli ještě pokusit o zdolání vrcholu," prohlásil Kapindra Ráj z organizace, která dohlíží na průchodnost trasy na vrchol Everestu. Oficiální rozhodnutí ještě přijato nebylo. Nepálská vláda zatím neohlásila ukončení horolezecké sezony a povolení k výstupu na Mount Everest jsou platná do konce května.

Od 25. dubna, kdy zemětřesení udeřilo, přiletělo do Nepálu 4050 záchranářů z 34 různých zemích, aby pomáhali při pátracích operacích, poskytování akutní lékařské péče a distribuci potravin a dalších základních potřeb, informovala nepálská policie.

Stovky Nepálců se v pondělí vydaly do buddhistických chrámů a klášterů, aby si připomněli výročí narození Buddhy. V některých svatyních, které byly otřesy půdy poškozeny, musela policie části komplexu uzavřít. Policisté tak zablokovali kupříkladu příkré schodiště na vrchol svatyně Svajambhúnáth, takzvaného opičího chrámu, na kopci nad metropolí Káthmándú.

"Modlím se za mír tisíců lidí, kteří zahynuli," řekla šedesátiletá Santa Lamaová. "Doufám, že už to nejhorší máme za sebou a že v zemi zase zavládne klid a mír," dodala.