Země, která vězní své hrdiny, nemůže být zemí svobodnou a demokratickou. Na slavnostním shromáždění k 70. výročí ukončení druhé světové války to v pondělí na Pražském hradě řekl prezident Miloš Zeman, který kritizoval věznění veteránů ze západní fronty v 50. letech minulého století. Hrdinství je podle něj jen jedno.

Dobu Pražského povstání v květnu 1945 v pondělí Zeman označil za zvláštní - během ní už se k Praze blížily spojenecké armády a konec války byl v dohledu. "Lidé mohli spokojeně přežít, a přesto mnozí pražští občané a nejen oni nadřadili nad svůj klid a svoje pohodlí odvahu, odvahu jít na výzvu rozhlasu bojovat," uvedl prezident.

Během Pražského povstání, které vypuklo 5. května 1945, podle nového seznamu vydaného Vojenským historickým ústavem padlo nejméně 2898 lidí, v celé zemi pak další tisíce.

Zeman ocenil veterány, z nichž někteří byli slavnosti přítomni.

"Bojovali jste na západní i východní frontě a já se hluboce stydím za to, že bojovníci západní fronty byli v 50. letech perzekvováni nebo vězněni. Země, která vězní své hrdiny, nemůže být zemí svobodnou a demokratickou, proto nerozlišuji mezi těmi, kdo bojovali na východě, nebo na západě. Hrdinství je jenom jedno," nechal se slyšet prezident.

Poznamenal také, že některé veterány z východní fronty pozve na svou nadcházející návštěvu Moskvy, kam si jede připomenout konec druhé světové války. Tři veterány 8. května povýší do hodnosti generálporučíka.

Hlava státu na ceremoniálu, jehož součástí byla i minuta ticha za padlé vojáky, také pozdravila veterány z Afghánistánu a dalších zemí.

Zeman upozornil, že se dnes rýsuje nový nepřítel v podobě mezinárodního terorismu, který je založen na ideologii svým způsobem velmi podobné ideologii nacistického Německa.

Slavnosti na Pražském hradě se vedle několika stovek dalších hostů účastnili také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a bývalý prezident Václav Klaus.

Celé setkání se neslo ve velmi slavnostním duchu. Vojáci do sálu například donesli historické bojové prapory. Byly mezi nimi Prapor 3. československé samostatné brigády v SSSR, která prošla nejtvrdšími boji u Dukly, nebo Prapor Pěšího pluku 1, který československé jednotce věnovalo francouzské město Arras. Do sálu byla také přinesena prsť z bojišť druhé světové války Brookwood, Dukla, Terezín, Tobruk, Sokolovo a Dunkerque.

Součástí slavnosti bylo i promítání filmových záběrů z konce druhé světové války. 

Po skončení slavnosti následovalo soukromé setkání Zemana s veterány.

Související