Soudce Robert Pacovský, který řeší kauzu bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce, odmítl další dvě námitky své údajné podjatosti.

Obhajoba bývalého hejtmana Středočeského kraje podá proti rozhodnutí stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. V úterý to řekl Rathův advokát Adam Černý.

Předchozí námitky Krajský soud v Praze, jehož trestní senát případ projednává, v minulosti rovněž zamítl.

Pacovský o své případné podjatosti rozhodoval v předešlých týdnech, advokát dostal rozhodnutí v pondělí písemně.

Rathův obhájce požádal soud, aby znovu rozhodl o případném vyloučení soudce Pacovského z případu koncem dubna, kdy hlavní líčení pokračovalo po zhruba dvouměsíční pauze. Důvodem jsou podle Černého předchozí rozsudky v první části kauzy, ve kterých soudce udělil devíti spoluobviněným tresty od 5 do 7,5 roku a tři podmínky.

Soud případ v únoru rozdělil do dvou částí kvůli průtahům, Rath se poté podle advokáta nemohl vyjadřovat k důkazům.

Soud k Rathovi při rozdělení přiřadil další obžalovanou, Luciu Novanskou, která podle obžaloby pořádala podezřelé obchodní soutěže o veřejné zakázky.

Pacovský nyní rozhodl rovněž o již dříve zamítnuté námitce podjatosti, kterou mu ale nedávno vrátil odvolací Vrchní soud v Praze k novému projednání. O námitce totiž rozhodoval jiný trestní senát než ten Pacovského, což je v rozporu se zákonem.

Hlavní líčení je nyní odročené na 11. května kvůli Rathově zranění po pádu z kola na cyklostezce před devíti dny.

Bývalý hejtman je v pracovní neschopnosti a odmítl, aby soud jednal bez něj. Soudce nařídil vyšetření Ratha soudním znalcem ve středu v jeho bydlišti v Hostivici. Znalec má určit, zda je Rath schopný chodit k soudu. Rath si podle svých slov zranil rameno a koleno a utrpěl zřejmě i otřes mozku. Na samotný pád na Kladensku si nepamatuje, protože byl prý v bezvědomí. Do nemocnice ho přepravila záchranná služba. Státní zástupce Petr Jirát se chystá podat návrh na vzetí Ratha do vazby, pokud se prokáže, že k soudu může přijít.

Termíny hlavního líčení jsou zatím nařízené do 20. května, přičemž zbývají poslední listinné důkazy a svědek. Ve hře ještě mohou být další důkazy navržené obhajobou, o jejichž přípustnosti případně rozhodne soud.

Trestní stíhání Ratha se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech. Podle vyšetřovatelů bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Rath obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod vícenásobnou kontrolou.

Verdikty v kauze Rath z počátku dubna jsou nepravomocné, lze očekávat, že obžalovaní se odvolají. Nejvyšší trest, 7,5 roku vězení, dostali manželé Kateřina a Petr Kottovi. Bývalá ředitelka kladenské nemocnice a někdejší náměstek krajských nemocnic podle soudu organizovali manipulace s tendry.