Ministr školství Marcel Chládek se rozhodl odložit čtvrteční slavnostní akt jmenování profesorů. Jak ministr řekl Hospodářským novinám, důvodem je, že chce, aby se prezident Miloš Zeman nejprve sešel s rektory Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické. Právě z těchto dvou škol pocházejí tři docenti, které Zeman odmítl jmenovat profesory.

"Termín jsem odsunul, aby jmenování probíhalo v důstojné atmosféře. Nemyslím, že by to bylo vhodné v této rozjitřené době," řekl Chládek s tím, že prezident se ještě nevyjádřil, zda se schůzkou bude souhlasit.

Ceremoniál byl ohrožen tím, že se ho odmítla zúčastnit řada rektorů i budoucích profesorů. Důvodem je rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nepodepsat jmenovací dekrety tří docentů - ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, fyzika Ivana Ošťádala a Jana Eichlera z Fakulty mezinárodních vztahů.

Chládek uvedl, že ze strany ministerstva nebyl se jmenováním ani jednoho z 45 akademiků žádný problém. "My jsme to kontrolovali a není tam žádný zákonný důvod, který by neumožňoval titul udělit. Pan prezident mi sdělil, že má závažné důvody, já jsem o tom informoval příslušné rektory a chtěl bych, aby se na schůzce tyto důvody podrobněji rozebraly," dodal.

Zeman ve čtvrtek stejně neměl přijít

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.