Ve středu se konference Mír a prosperita po EU zúčastnila šéfka francouzské krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová. Ta během svého projevu ostře zkritizovala současnou podobu Evropské unie. Začátek konference narušila skupinka několika demonstrantů, kteří protestovali proti účasti Le Penové. Častovali ji označením "fašistko" a v rukách měli malé transparenty. Okamžitě je vyvedla ochranka, část publika je podpořila, část k nim směřovala nadávky.

Poté se Le Penová ujala slova. Během svého projevu často zmiňovala historické milníky z českých dějin, použila také slova Tomáše Garrigua Masaryka či dílo Franze Kafky Proměna.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"EU je nebezpečný a utopistický projekt, který se změnil ve zlý sen," uvedla Le Penová na začátku svého projevu. Staví se proti současné podobě unie, která podle ní potřebuje razantní změnu. Nutné prý je, aby hlavní slovo měly jednotlivé národní státy. "Národ je rámec, který je nejúčinnější v tom, aby mohl bránit kulturu, identitu a jazyk," domnívá se francouzská politička.

Le Penová připomněla, že letos si Francie a Nizozemsko připomněly deset let od odmítnutí evropské ústavy. Nyní má podle ní EU vedení, které "zradilo vůli občanů". A to proto, že postupně zavedlo Lisabonskou smlouvu a další projekty, které z odmítnuté ústavy de facto vycházejí.

EU je hrobem našich nadějí

Nyní musí EU řešit krizi ve Středozemí. Při cestě na starý kontinent se v posledních týdnech utopily stovky běženců, nejčastěji ze Sýrie a dalších zemí Blízkého východu a Afriky. "To je zodpovědnost, kterou nesou evropští vůdci. Oni zničili tyto země a vyvolali exodus. Stávají se jejich komplici, a to tím, že je přivážejí na břehy Evropské unie," dodala.

"EU je hrobem našich nadějí. Euro ničí naše ekonomiky, zavádějí se absurdní předpisy," míní Le Penová. Proto navrhuje jinou podobu Evropy. Ta by měla být založena na opravdové spolupráci mezi svobodnými státy. Jako pravý úspěch této kooperace, se kterou nemá prý EU nic společného, považuje projekt Airbusu či vesmírný projekt Ariane.

Podle Le Penové by měla vzniknout Evropa, kde bude respektována svoboda a kde každý stát "bude mít svoji měnu a kulturu, za které odpovídá," dodala.

Během následné diskuze s návštěvníky konference Le Penová opět zopakovala svoji kritiku EU a vyzvala ke změně. "Musíme převzít otěže národního povozu. Nyní nemůžeme rozhodovat o vlastní měně, nemáme ani právo rozhodovat o tom, kdo může přijet do naší země a kdo v ní zůstane," míní. "Nad EU musíme udělat kříž," upozornila s tím, že sama myšlenka spolupráce není špatná, je ale nutné, aby národní státy jednaly samy za sebe. "Musíme zachránit Evropu, musíme ji odelitařit," uzavřela.

Ještě před Le Penovou vystoupil také poslanec Radim Fiala, který konferenci spolupořádal. I ten se na adresu EU vyslovil kriticky. Hovořil o falešném konceptu evropského superstátu. Podle něj lidé skutečnou svobodu vyměnili za "růžový obojek superstátu". Evropskou imigrační politiku Fiala označil jako "šílenou". 

Vystoupení Le Penové přilákalo velký zájem francouzských médií. Do Prahy dorazili například novináři z francouzské televize BFMTV nebo France Info. "Přijeli jsme sem hlavně kvůli sporům, které nedávno měla Le Penová se svým otcem (zakladatelem strany Jeanem-Marie Le Penem - pozn. red.)," uvedl francouzský novinář z BFMTV.

Na pivu s Klausem

Le Penová dorazila do Prahy již v úterý. Na její počest uspořádali organizátoři, tedy česká neparlamentní Občanská konzervativní strana vedená Jiřím Janečkem, slavnostní večeři v restauraci v centru Prahy. Akce se vedle toho zúčastnil například Tomio Okamura, který v úterý založil nové hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Le Penová přítomným sdělila, že je v Praze teprve poprvé, nicméně se již podle svých slov hned na úvod své návštěvy stačila projít po Karlově mostě.

Během večera se v restauraci zastavil také bývalý prezident Václav Klaus, který se s Le Penovou přivítal. Oba se pak vzdálili mimo oči pozvaných hostů. Le Penová se fotkami ze setkání "nad pivem" pochlubila například na svém facebookovém profilu.

Na tiskové konferenci, která se konala v malé místnosti v Profesním domě na Malostranském náměstí, pak šéfka francouzských nacionalistů pak sdělila, že s Klausem hovořili zejména o budoucnosti Evropy. Podle svých slov Klausovi slíbila, že v budoucna napraví "velkou nespravedlnost", že nebyl coby prezident ČR pozván do Francie.

Otec si může dělat co chce

Le Penové v Praze také musela čelit dotazům na zmíněné vztahy se svým otcem. "Můj otec je svobodný člověk, může si dělat, co chce," sdělila českým a francouzských novinářům.

Hovořilo se také o úvěru v objemu devíti milionů eur, který Národní frontě poskytla První česko-ruská banka. Spekulovalo se, že tato částka je pouze první splátkou úvěru, jehož celková výše podle francouzského investigativního serveru Mediapart může dosáhnout až na 40 milionů eur.

Odmítla, že by za její návštěvou stál právě tento úvěr. Podle jejích slov nyní už s bankou žádné kontakty neudržuje. "Nemáme žádný jiný důvod se nyní stýkat s touto bankou než ohledně splátky úvěru," tvrdila šéfka francouzských populistů.

Na otázku HN, jak by chtěla nastartovat ekonomické oživení ve Francii, která se potýká s nízkým růstem a rekordní nezaměstnaností, Le Penová odpověděla, že její strana podporuje volný obchod.

 "Avšak stát musí být schopný jednat, a proto potřebuje vlastní měnu. Jsme tedy stoupenci hospodářského patriotismu, a to stejně jako třeba Brazílie, USA nebo Čína. Chceme odstranit nekalou zahraniční konkurenci, a potom zavést 'inteligentní' celní poplatky". A nejen to. "Podporujeme takový strategický stát, který je schopný zasáhnout v případě, kdy jsou ve hře strategicky významné podniky," dodala.

Padla také otázka na ruskou anexi Krymu. "Vláda, která vlastně vzešla z puče na Ukrajině, vyhrožovala, že zaútočí na základní právě krymských obyvatel. A právě to ospravedlnilo zorganizování referenda," domnívá se Le Penová.

Poté se debata stočila na další téma, a sice přistěhovalectví. Může se Evropa, a potažmo Francie obejít bez přistěhovalců? "Ano, může. Nepatří to do naší vize. Míra nezaměstnanosti dlouhá léta nebyla tak vysoká, potýkáme se chudobou, máme deficit sociálně systému. V současné době nemáme migrantům co nabídnout. Pokud ovšem nechtějí pracovat jako nějaká námezdní síla nebo jako otroci někde v kuchyni a být vykořisťováni," zopakovala svůj odmítavý postoj k jednom z nejdůležitějších témat současné EU.

Související