Vládní strany se na středečním jednání koaliční rady podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka shodly na elektronické evidenci tržeb. Se zavedením této vlajkové lodě vlády prý souhlasí i lidovci, kteří měli dosud výhrady a požadovali podrobnější informace. Na vládu by se elektronická evidence tržeb mohla podle Faltýnka dostat v příštích dvou nebo třech týdnech.

"Koalice se shodla, včetně KDU-ČSL, že bude podporovat tento projekt," řekl Faltýnek. "Já považuji za důležité, že KDU-ČSL nám dneska řekla, že podporuje tento projekt a že jsou spokojeni s těmi odpověďmi, které dostali z ministerstva financí," podotkl také.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Lidovci před rozhodováním o chystaném zákonu požadovali studii, která by přesně hodnotila dopady normy. Ve středu byly podle Faltýnka v tomto směru jejich požadavky uspokojeny. "Dokonalá dohoda to ještě není, ale značný posun ano," uvedl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Podle předsedy poslanců ČSSD a člena koaliční rady Romana Sklenáka už na návrhu zákona, jak je teď sepsaný, panuje dohoda všech koaličních stran, a může jít na jednání vlády. "Největší výhrady měla KDU-ČSL, která chtěla vidět podrobnější propočty, a její výhrady už jsou zažehnané. Účtenkovou loterii jsme zatím neřešili. Systém je sám o sobě tak složitý, že budeme rádi, když se s ním v prvním kroku zvládneme vypořádat," podotkl Sklenák.

Jak dodal, od ledna se zřejmě nepodaří systém spustit. "Ale není nutné ho vázat na leden. Může začít fungovat kdykoli v průběhu roku," uvedl Sklenák. 

Koalice původně počítala se zavedením elektronické evidence tržeb k 1. lednu příštího roku. V první fázi se má týkat obchodníků a posléze i dalších skupin podnikatelů. Na středečním jednání podle Faltýnka padl návrh, aby seznam podnikatelů, kterých se evidence bude týkat, byl součástí vládního nařízení, aby je vyhláškou neurčovalo jen ministerstvo financí.

"My počítáme, že to budou řádově stokoruny měsíčně, které zatíží podnikatele," uvedl Faltýnek k tomu, jak zákon pocítí podnikatelé.

Ministerstvo financí počítá s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Od ledna by ji měly mít restaurace a hotely. Od dubna by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti.

Proti evidenci se ohradila Asociace podnikatelů a manažerů (APM), která vládě dokonce poslala otevřený dopis s žádostí o zamítnutí připravovaného zákona. Ze všech členů vlády ji prý ale odpověděl pouze Pavel Bělobrádek.

APM považuje nový zákon za zbytečný, nepotřebný a nehospodárný. Navíc prý zapříčiní konec podnikání velkého počtu menších podnikatelů a živnostníků. Asociace přitom odkazuje na příklad Chorvatska, kde po zavedení zákona zaniklo asi pět a půl tisíce firem.