Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) odmítl ministerský návrh novely o zdravotních službách. Předloha podle úřadu mimo jiné ruší anonymizaci údajů o pacientech a zavádí nové registry v rámci Národního zdravotního informačního systému (NZIS), aniž by ministerstvo objasnilo jejich účelnost.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Úřad podle mluvčího Davida Pavláta v rámci připomínkového řízení vyzval ministerstvo "k zásadnímu přepracování" novely. Návrh postrádá v rozporu s legislativními pravidly vlády zhodnocení dopadů navrhovaných změn ve vztahu k ochraně soukromí a osobních údajů. "Ministerstvo zdravotnictví totiž v návrhu nepopsalo obsah, dopady ani rizika změn ve zpracování osobních údajů," uvedl mluvčí.

Ministerstvo v odůvodnění návrhu podle Pavláta ani podrobněji nerozvedlo podstatné provozní detaily NZIS, jako je například předávání údajů v rámci resortu zdravotnictví.

Mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová řekla, že o obsahu novely nebude nic sdělovat, dokud neskončí jednání s úřadem o výsledném znění. "Připomínku úřadu považujeme za podstatnou, ministerstvo má také zájem na ochraně soukromí pacientů. Jednání povedeme tak, aby úřad byl spokojen," uvedla.

Podle informací MF Dnes má novela zajistit fungování 14 registrů o těžce nemocných pacientech, rodičkách, drogově závislých či lidech s nemocí z povolání na jednom místě. Důvodem je statistické sledování a vyhodnocení efektivity léčby. Vznik samostatných databází hájí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, který nyní bude za ministerstvo s ÚOOÚ jednat. Je podle něj důležité, aby stát věděl, zda investuje do správných způsobů léčby. Zrušení anonymizace navrhl právě Dušek.

"Kdyby to mělo fungovat tak, jak si představují ochránci dat, tedy třeba pod nějakým PIN nebo anonymním číslem pacienta, tak tomu já říkám pseudoanonymizace. Statistik by si stejně dokázal zjistit, o jakého pacienta jde," řekl Dušek listu. Připomněl, že lidé, kteří budou s databázemi pracovat, mají povinnou mlčenlivost.

ÚOOÚ měl už před čtyřmi lety výhrady k NZIS, který prosadil tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ministerstvo podle úřadu neodůvodnilo potřebnost dlouhodobého uchování citlivých údajů v registrech a nutnost sdílení dat napříč registry. Ministerstvo se kvůli námitkám ochránců soukromí zavázalo problémy vyřešit upřesňující vyhláškou.

Související