Je čtvrtek, něco kolem deváté hodiny ráno. V Lobkovickém paláci na Pražském hradě je ale už dávno rušno. Finišují přípravy na svatbu moderátora velmi populární čínské talkshow Day Day Up. V místnosti, kterou si budoucí manželé vybrali pro obřad, už sedí hosté, kteří netrpělivě čekají na svoji celebritu.

Jméno budoucího ženicha ale ještě novinářům tají – hájí se tím, že v Číně je to velmi známá a oblíbená osobnost. „Jeho jméno vám asi ještě říct nemůžu. Jen vám mohu potvrdit, že dnes bude hodně čínských dívek zklamaných,“ usmívá se čínský student, který v Praze studuje už pět měsíců lingvistiku a jenž si nepřál uvést své jméno.

Celá místnost je vyzdobena bíle – bílé růže, bílý koberec, židle i svíčky. Nevadí to? „Bílá je sice v Číně barvou pohřbu, ale nám to už nevadí. Máme velmi otevřenou kulturu, a hlavně my mladí lidé často přejímáme zvyky ze Západu. Nevěsta určitě bude také oblečena v bílém,“ odhaduje student. Jeho slova nejsou v ruchu skoro ani slyšet, hudbu si totiž ještě na poslední chvíli nacvičuje několik muzikantů. V místnosti si čínský štáb z talkshow seřizuje kameru. I fotografové a další kameramani už jsou připraveni. Může se začít.

Číňané v Praze natočí film o spisovatelce Buckové, hrát ji bude Binocheová - čtěte ZDE

Na nevěstu už čeká ženich – konečně známe jeho jméno. Je to Ou Di, jeden z moderátorů úspěšného pořadu Day Day Up. Ou Diho popularita se dá v Česku srovnat snad jen s Leošem Marešem.

Čínský student měl pravdu, drobná nevěsta Čen Jün-cchan si opravdu vybrala bílé šaty. Kolem pasu má ale uvázanou černou stužku. Ženicha doprovází skupinka dalších moderátorů a jeho spolupracovníků. Když po jednom vejdou do místnosti, tak se na ně upřou zraky snad všech přítomných dívek.

Krátce po obřadu, který proběhl zčásti v angličtině a za vydatné asistence kamer, následuje ještě společné focení. A pak už jen svatební hostina.

Proč si pro svoji svatbu, která se objeví i v pořadu Day Day Up, vybral Ou Di právě Prahu? „Praha nyní v Číně 'frčí'. Je tu kouzelná atmosféra. A za třetí, napadlo to také producenty,“ přiznává Ou Di. „Když jsem vyrůstal na Tchaj-wanu, tak jsem často četl pověsti o Praze. Chtěl jsem se sem přijet podívat, tak jsem rád, že se mi toto přání mohlo splnit,“ ochotně vysvětluje.

A na co se mohou těšit čínští diváci v Day Day Up věnované České republice? „Tento pořad obvykle představuje čínskou kulturu a zvyky. Tímto chceme ukázat i zvyky v Česku. Tento pořad je v Číně dobře zavedený, vysíláme už od roku 2007,“ připomíná Ou Di.

Show přitáhne další turisty

Show se bude vysílat zhruba v polovině letošního června. Očekává se, že bude mít velkou sledovanost. „Day Day Up je jeden z nejoblíbenějších pořadů na čínských obrazovkách vůbec. Jeho jednotlivá vysílání se pravidelně umísťují v TOP 5 nejsledovanějších pořadů, přičemž více diváků mívají pouze relace Čínské centrální televize CCTV, která má téměř absolutní pokrytí,“ vysvětluje František Reismüller, ředitel zahraničního zastoupení v Šanghaji.

Vysílání tak do Česka zřejmě naláká další turisty. „Přestože Day Day Up není vyloženě turisticky zaměřený pořad, navýšení zájmu čínských turistů o cestu do České republiky samozřejmě očekáváme. Předpokládaná sledovanost, která by měla dosáhnout až 100 milionů lidí, je skutečně obrovská a o Číňanech je obecně známo, že rádi následují své hvězdy a idoly do zemí, kam se vydaly, ať už v televizi, nebo na plátně,“ dodává.

Day Day Up navíc není jediným pořadem, který se v tuzemsku nedávno natáčel. Do kin přišla také romantická komedie „Jen my víme kde“, kterou už v Číně vidělo přes 9,5 milionu lidí.

Číňané nahrazují lidské pracovníky roboty. Nedostatek práce prý v zemi ale nehrozí - čtěte ZDE

V loňském roce se v Česku ubytovalo přes 211 tisíc návštěvníků z Číny. „Skupiny čínských turistů v Česku zůstávají na dvě až tři noci. Českou republiku zpravidla kombinují s Rakouskem, Německem a Maďarskem,“ upozorňuje Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Podle ní Číňané vedle Prahy nejčastěji míří také do Českého Krumlova, Plzně, Karlových varů, Brna či Telče. „Obvyklou činností v rámci pobytu v Česku je návštěva památek, pivní turistika, což je případ Plzně, či lázeňská turistika, a to platí pro Karlovy Vary,“ dodává.

Čínští turisté brzy budou moc využít také přímé letecké spojení Praha–Peking. První letadlo na této trase by mělo vzlétnout už 22. září.