Chtěli byste mít zlato a nevíte, jak ho získat? Není nic snazšího: svěřte jeho dobývání rostlinám. Anebo ještě lépe houbám. Jakkoliv to vypadá bizarně, tyto organismy umějí vzácný kov vydolovat i z podkladu, kde se vyskytuje jen v nízkých koncentracích. 

Vysvětlení je logické a prosté: rostliny a houby získávají živiny potřebné k růstu pomocí takzvaného transpiračního proudu, kdy voda z půdy stoupá jejich tělem a nakonec se odpařuje, zatímco minerální látky zůstanou. Díky tomu jsou koncentrace kovů v nich nakonec o nějaký ten řád vyšší než v půdě.

Pak už stačí je jen usušit, spálit a z popela kov celkem snadno extrahovat. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.