Většina pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování vstoupila v pondělí do stávky. Zapojilo se do ní 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků. Usilují o samostatnost své instituce a nezávislost na ministrovi pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi (ČSSD), pod jehož úřad agentura spadá. Chtějí o tom jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který jim setkání přislíbil. Dodal ale, že důvodům stávky nerozumí.

"Dvakrát bylo agentuře přislíbeno usnesením vlády v letech 2008 a 2012, že pokud se její činnost osvědčí, tak bude směřovat k nezávislosti - například formou příspěvkové organizace," řekl místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády ČR Petr Čáp.

Stávkující by rádi dosáhli toho, aby vláda přijala usnesení o pokračování činnosti agentury i v letech 2016 až 2023. Projekt, podle něhož instituce funguje, totiž letos končí. Dalším požadavkem do vládního usnesení je, aby se dál pracovalo na zákonu o sociálním začleňování. Norma by měla samostatnost ukotvit.

Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů Úřadu vlády a je v Dienstbierově sekci pro lidská práva. Působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. Spor mezi pracovníky agentury a ministrem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Neshody se týkají i případné reorganizace či využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů.

Stávkující se obávají toho, že po odvolání vedení a po připravovaných změnách kvůli služebnímu zákonu agentura přestane v nynější podobě fungovat. Podle nich by to mohlo ohrozit pomoc regionům s ghetty i čerpání evropských peněz.

Podle Dienstbiera není možné stávkou autonomie agentury dosáhnout. Už dřív řekl, že by vznik nového úřadu musel upravit zákon. Dodal, že pochybuje o tom, že by proto ve vládě a v Parlamentu byla politická vůle. Míní, že z agentury nelze vytvořit ani samostatnou státní příspěvkovou organizaci. Nebylo by prý možné na ni získat peníze z EU, za něž funguje.

Sobotka: Nechápu, proč někdo stávkuje, aby agentura byla autonomní

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí oznámil, že je připraven se setkat s pracovníky vládní agentury pro sociální začleňování, jejichž většina vstoupila do stávky. Termín schůzky se podle něj hledá. Důvodu protestu zaměstnanců agentury ale prý nerozumí.

"Jsem připraven se s nimi sejít. Ten termín bude stanoven na základě mých možností, ale příliš nerozumím důvodu té stávky," uvedl Sobotka.

Premiér prý chápe, když zaměstnanci stávkují za vyšší mzdy, za dodržování zákoníku práce nebo za lepší pracovní podmínky. "Ale nerozumím tomu, když někdo stávkuje za to, aby jeho agentura byla autonomní, aby mohl rozhodovat o tom, kdo takovou agenturu vede. To ve státní správě dost dobře není možné a myslím si, že to potvrdí všichni ostatní zaměstnanci státní správy. Státní správa funguje na jiných principech," zdůraznil Sobotka.

Zaměstnanci agentury Sobotkův slib přivítali. Doufají, že tak dostanou náležitý prostor pro to, aby premiérovi své požadavky vysvětlili.

Související