Francouzský prezident François Hollande, který je na návštěvě Havany, vyzval v projevu na tamní univerzitě ke zrušení amerického obchodního embarga vůči Kubě. Informovala o tom agentura AFP. Francie podle něj učiní vše pro to, aby "opatření, které tolik uškodilo rozvoji Kuby", bylo zrušeno.

Šéf Elysejského paláce poté navštívil dlouholetého vůdce země Fidela Castra, který jej přijal ve své rezidenci. Až poté se sejde s jeho mladším bratrem a současným prezidentem Raúlem Castrem.

Hollande je prvním nejvyšším představitelem nějakého západního státu, který navštívil Kubu od loni oznámeného uvolňování vztahů mezi komunistickým ostrovem a Spojenými státy.

"Víte, jaká vždy byla pozice Francie vůči odstranění embarga, které brání rozvoji Kuby," dodala hlava Francie ohledně kroku, ke kterému USA přistoupily v roce 1962.

Francouzský lídr se poté v 15:00 místního času (21:00 SELČ) sešel s osmaosmdesátiletým vůdcem komunistického převratu z roku 1959, který se v poslední době vyskytuje na veřejnosti kvůli zdravotním problémům jen zřídka.

O schůzce informoval krátce před jejím začátkem Elysejský palác. Ten dal před Hollandeovou cestou najevo jeho vůli sejít se s mužem, jehož Západ vnímá jako symbol kubánské diktatury a sám Hollande jej před lety v tisku označil za krutého diktátora.

Po tomto setkání přijde na řadu schůzka s Hollandeovým protějškem Raúlem Castrem.

Hollande předtím udělil Řád čestné legie kubánskému kardinálovi Jaimemu Ortegovi, který se v posledních letech angažoval jako zprostředkovatel mezi vládou Raúla Castra a opozicí.

"Pokračujete ve snaze otevřít Kubu světu, čemuž svědčí i návštěva papeže Františka na Kubě," prohlásil Hollande k sedmaosmdesátiletému Ortegovi během ceremoniálu v sídle francouzského velvyslance. Papež je na Kubě očekáván v září.

Vzhledem k tomu, že na Kubě nefunguje legální opozice, slouží katolická církev jako prostředník mezi komunistickou stranou a opozicí.

Kardinál Ortega zahájil v roce 2010 dialog s Raúlem Castrem, který vyústil k propuštění asi 130 politických vězňů. Většina z nich pak zamířila do exilu ve Španělsku.

"Cílem této cesty je, aby Francie jako první mohla jménem Evropy a západních zemí říci Kubáncům, že jsme po jejich boku, pokud se sami rozhodnou překonat potřebné etapy k otevření se světu," řekl nejvyšší francouzský představitel novinářům, kteří ho provázejí.

Hollande s sebou vzal početnou delegaci francouzských podnikatelů, ale ujistil, že se hodlá zabývat i demokratizací ostrova. "Budu mluvit o lidských právech, protože Francie nezůstává nikdy němá, když jsou někde političtí vězni, když se porušují svobody," řekl levicový prezident.