Z pražských ulic budou možná muset brzy zmizet lidé, kteří tu vystupují se zvířaty, a také hudebníci, kteří používají zesilovače nebo příliš hlasité nástroje. Vedení hlavního města se totiž chystá zpřísnit pravidla pro pouliční umělce.

Koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD připravuje novelu vyhlášky, která zpřísňuje pravidla pro takzvaný busking, tedy jakékoliv pouliční vystupování - ať už hudební, artistické nebo divadelní. Tu v úterý schválila rada, teď zamíří k připomínkovému řízení. Konečnou podobu novely by pak rada měla schválit na začátku června, platit by měla od 1. července. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pouliční umělce nechceme z pražských ulic dostat. Jejich produkci je ale potřeba sladit se zájmy rezidentů," říká k chystané novele primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Hudebníci by tak nově nemohli například používat zesilovače nebo bubny. V centru města by také mohli hrát jen od devíti ráno do devíti večer. Navíc by mohli hrát maximálně jednu hodinu v kuse. A umělci by se také museli ohlížet na to, na kterém břehu Vltavy chtějí vystupovat - na levém se totiž má hrát jen v lichou a na pravém jen v sudou hodinu.

Zákaz vystupování se zvířaty magistrát navrhuje kvůli ochraně zvířat, ale i kvůli bezpečnosti diváků.

Rozšířit by se měl také seznam míst, kde je tzv. busking zakázaný úplně. Hudebníci by tak například nemohli hrát v Mostecké ulici u Karlova mostu. Už teď platí zákaz například v Celetné, na Hradčanském náměstí nebo v Karlově ulici. 

"Za poslední dva roky evidujeme desítky stížností, především na hluk, ale i na nevhodnou produkci nebo znečišťování veřejného prostranství," vysvětluje Krnáčová. Za rok 2013 a 2014 jich přišlo 44. Přísnější pravidla pro pouliční umělce žádají ale i městské části. Na buskery si dlouhodobě stěžují například Praha 1 nebo Praha 5. 

Z vyhlášky by naopak mohl zmizet zákaz pouličního umění na hřbitovech. To totiž nemůže upravovat městská vyhláška, ale zákon o pohřebnictví. Jednat se bude také o tom, že by hudebníci mohli hrát ve vestibulech metra tak, jak je to běžné třeba v USA.

Busking je v Praze povolený tři roky. První změny ve vyhlášce přišly už v roce 2013, kdy vznikl seznam míst, kde je busking úplně zakázaný nebo omezený.

Související