Radní hlavního města odvolali po 16 letech ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze. Důvodem jsou dlouhodobé spory mezi ním a odboráři záchranné služby.

"Rada hlavního města Prahy tento krok činí za účelem uklidnění situace v pražské záchranné službě," uvedla mluvčí metropole Petra Hrubá.

Schwarz ve funkci končí k 30. červnu. Praha vypíše na místo výběrové řízení. Spor v pražské záchrance mezi ředitelem a zaměstnanci řeší rada hlavního města od začátku roku, kdy kvůli opakovaným stížnostem poslala na Schwarze kontrolu.

"V průběhu svého působení rada zjistila, že poměry v této organizaci nejsou ve vztahu k zaměstnancům ideální, a tak se po 16 letech rozhodla vyhlásit na tento post výběrové řízení," uvedl radní v oblasti zdravotnictví Radek Lacko.

Končící ředitel zatím nechce rozhodnutí radních komentovat. "Jsem mimo ČR. Vyjádřím se v pátek," vzkázal v SMS Schwarz HN.

K rezignaci už Schwarze na přelomu roku vyzývali odboráři a část zaměstnanců vyhrožovala stávkou. "Způsob, jakým záchranku vede, kritizujeme už dlouho. S novou politickou reprezentací na magistrátu nám konečně svitla naděje, že ve svých požadavcích uspějeme," řekl v lednu předseda odborové organizace pražské záchranky Jan Franěk.

Ostré spory mezi zaměstnanci pražské záchranky a ředitelem organizace trvají už od konce loňského roku. Na konci ledna ale vygradovaly do takových rozměrů, že pracovníci záchranky vstoupili do stávkové pohotovosti. Vadí jim hlavně chování ředitele Schwarze - prý své lidi uráží a ponižuje. Odboráři současně požadovali více peněz. Schwarze kritizovali, že jejich problémy neřeší, místo toho je popírá a bagatelizuje.

Ředitel Schwarz ale kritiku od začátku odmítá. "O žádných problémech nevím. Záchranná služba funguje, zaměstnanci chodí do práce. Odborová organizace navíc nekomunikuje se všemi zaměstnanci, včera jsem sloužil noční a na stanovišti nikdo o ničem nevěděl. Nikdo je o ničem neinformuje," popisuje situaci Schwarz. Jde podle něj jen o virtuální svět, který vytváří odborová organizace.

Postup radních se nelíbí předsedovi pražské ODS Filipu Humplíkovi, který rozhodnutí radních označil za "personální devastaci" a kritizoval i termín odvolání, kdy je Schwarz mimo republiku. "Po 16 letech byl odvolán maximálně schopný manažer, který ze záchranky vybudoval službu na úrovni evropské extratřídy. Odvolání navíc následuje po auditu, který jeho kvality potvrdil," uvedl Humplík.

Související