Prezident Miloš Zeman se na konci května sejde s rektory vysokých škol kvůli trojici nejmenovaných profesorů.

"Termín schůzky prezidenta s rektory je 28. května od 16.00. Bude trvat hodinu," uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) s tím, že rektoři o termínu ještě nevědí.

Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů: docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Důvodem u Ošťádala byla podle Zemana jeho spolupráce se Státní bezpečností (StB). Prezident dodal, že existuje takzvaný vázací akt a že s komunistickou tajnou policií spolupracovala i kandidátova manželka. Vázací akt je písemný závazek agenta ke spolupráci.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V případě Fajta byly podle mluvčího Hradu důvodem informace o tom, že Národní galerie chtěla od Komerční banky, aby část sponzorského daru sloužila jako příspěvek k Fajtovu ředitelskému platu. Prezident to obecně potvrdil s tím, že tyto informace prý vycházejí ze smlouvy mezi galerií a bankou.

Třetím odmítnutým kandidátem je docent Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů. V jeho případě považuje Zeman podle mluvčího za problém to, že Eichler prý před rokem 1989 působil v propagandistických útvarech československé armády. 

Profesoři měli být jmenováni 7. května. Ministr školství Chládek ale rozhodl o odložení tohoto aktu, který se akademici kvůli Zemanově přístupu rozhodli bojkotovat. Rozhodnutí prezidenta označují za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. Podle ministerstva školství všichni nominovaní splnili všechny podmínky nutné ke jmenování.

Související