Ministerstvo školství zveřejnilo výsledky úspěšnosti letošních státních maturitních zkoušek. Písemnou zkoušku nezvládlo složit celkem 15,7 procenta "prvomaturantů". Nejúspěšnější byla podle očekávání gymnázia, kde propadlo pouze 1,7 procenta studentů, zatímco u středních škol se jedná o 17,3 procenta. U učilišť a nástaveb jsou výsledky výrazně horší, písemku si zopakuje 33 procent učňů, a dokonce 43,6 procenta žáků z nástaveb.

Na vině velké neúspěšnosti u některých oborů je podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) špatná výuka na druhých stupních základních škol. "Po pilotáži přijímacích zkoušek se ukazuje, že se na některé typy škol hlásí studenti, kteří mají již po nástupu na školu výsledky, jež s velkou pravděpodobností ukazují, že nedojdou k maturitě," míní ministr.

Už teď je proto podle něj jasné, že se ministerstvo zaměří na zlepšení výuky na druhých stupních, hlavně na matematiku a jazyky. Právě u těchto předmětů si vedli žáci jako tradičně nejhůře.

Úspěšnost u matematiky se ale oproti loňsku mírně zvýšila. Písemnou maturitu z ní nesložilo bezmála 24 procent maturantů, v závěsu je němčina, kterou nezvládlo téměř 19 procent žáků. "Děti nemají v matematice představivost a nepoužívají selský rozum. Matematika by se měla učit zábavnou formou, aby z ní neměli žáci trauma," říká Chládek.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.