Polovina dětí norských Romů z Osla je v pěstounské péči, případně jim úřední odebrání z rodin hrozí. Ve své aktuální zprávě o Norsku to uvádí komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks. Portál The Local napsal, že dokument je vůči Oslu značně kritický. Norská vláda údaje nepotvrdila ani nevyvrátila.

Podle zprávy, která je založena na Muižnieksově lednové návštěvě této skandinávské země, je odhadem přes 60 dětí norských Romů z Osla v pěstounské péči a dalším 60 dětem odebrání hrozí. To je polovina dětí z domácí romské populace v metropoli, do které nejsou započítány rodiny romských přistěhovalců.

"Podle komisařových prostředníků se mnoho nastávajících romských matek vyhýbá norským porodnicím ze strachu, že jim novorozence sociální služba bezprostředně po porodu odejme," uvádí zpráva. Dokument rovněž vyjadřuje vážné obavy z neobyčejně častých případů, kdy úřady Romům děti odebírají.

"Ministerstvo pro děti, rovnost a sociální začleňování nemá žádný přístup ke statistikám o etnickém původu dětí, proto nemůže údaje ve zprávě komentovat," citoval portál The Local reakci norského ministerstva.

To zároveň uvedlo, že z více než 53 tisíc dětí, se kterými je sociální služba Barnevernet v kontaktu, bylo jen zhruba devět tisíc odebráno do pěstounské péče.

"Naše zákony považují za nejdůležitější rodinné vztahy a kontinuitu dětské výchovy, zároveň ale také právo dětí na péči a ochranu před všemi formami fyzického i psychického násilí, zneužívání či zanedbávání," dodalo ministerstvo.

Norská sociální služba v poslední době čelí rozsáhlé zahraniční kritice za to, že údajně bez náležitých důkazů odebírá děti cizinců. To je i případ českých bratrů Michalákových, který v České republice přitahuje velkou mediální pozornost. Českým rodičům úřady bratry odebraly v květnu 2011 pro podezření na násilí a zanedbávání. Rozhodnutí sociální služby potvrdil soud, policie ale případ odložila a žádné obvinění nepadlo. Chlapci nyní vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách.