Soudce Robert Pacovský už vybral advokáta, který bude hájit bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, obžalovaného z korupce. O tom, že jej vybere, rozhodl Pacovský ráno poté, co Rath k úternímu jednání přišel bez advokáta.

To, že Rath již má obhájce, soud oznámil těsně po 16 hodině. Musel totiž zjistit, zda advokát, který byl podle seznamu na řadě, má na Ratha čas. "Obhájce už byl ustanoven. Soud ale musel nejdříve prověřit, jestli obhájce je schopen obhajobu skutečně převzít," uvedla mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Kdo je novým Rathovým advokátem soud zatím tají, protože ho exhejtman zatím neví. "Musíme počkat, až se vrátí doručenka," vysvětlila Steinerová. Soud totiž nechce dát Rathovi záminky k případným stížnostem na soudce.

Rath měl do pátku dva advokáty – Romana Jelínka a Adama Černého. Jenže v pátek, těsně před tím, než měl začít svoji závěrečnou řeč, jim vypověděl smlouvu a tvrdí, že si vybral nového advokáta – Michala Pacovského, který je strýcem soudce Roberta Pacovského.

Na zastupování Pacovským trvá i přesto, že sám advokát již smlouvu vypověděl a oznámil to písemně soudu. S Rathem prý totiž mluvil o spolupráci v jiné kauze, než kterou soudí jeho synovec.

Soudce Pacovský i státní zástupce Petr Jirát označili Rathovy šachy s obhájci za obstrukce a snahu vrátit celou kauzu na samotný počátek.

Související