Zhruba devíti desítkám politických stran a hnutí může hrozit případné pozastavení činnosti, protože sněmovně dodaly neúplné výroční zprávy o svém loňském hospodaření, nebo je nedodaly vůbec. Dalším 12 stranám, které už mají pozastavenou činnost a zprávy nepředložily, může nově hrozit dokonce zrušení. Vyplývá to z usnesení sněmovního kontrolního výboru, který zprávy stran prověřuje.

O usnesení výboru bude ještě rozhodovat sněmovna. Sněmovna by podle něj měla požádat vládu, aby podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti nebo zrušení stran.

Pozastavení činnosti může hrozit například Straně zelených, která podle výboru předložila neúplnou zprávu. Strana zelených v minulosti zasedala i ve vládě Mirka Topolánka (ODS).

"Strana zelených nedodala, tak jak vyžaduje zákon, ověřené kopie darovacích smluv u smluv nad 50 tisíc korun, protože u několika dárců doložila pouze potvrzení o poskytnutí darů, které vystavila sama strana, ale ne smlouvu s tím dárcem," řekl předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Jedním z uskupení, které předložilo neúplnou zprávu, je i hnutí Žít Brno, které je součástí brněnské koalice. I jemu hrozí možné pozastavení činnosti. Podle dřívějších informací z výboru u některých svých dárců neuvedlo jejich adresy pobytu, ale e-mailové adresy. Neúplné zprávy předložilo celkem 21 subjektů.

Výroční finanční zprávu nepředložilo vůbec 100 stran a hnutí z celkových 250 subjektů, které ke konci loňského roku evidovalo ministerstvo vnitra. Zprávu nedodalo například uskupení Republika. Mezi jeho zakládající členy patřili někdejší poslanci Věcí veřejných Michal Babák a Otto Chaloupka.

Strana zelených a spolu s ní dalších šest subjektů nedoložily darovací smlouvy k darům uvedeným ve zprávách. Předseda sněmovny Jan Hamáček by je měl podle výboru nahlásit příslušným finančním úřadům. Jde také o stranu Toryové, které předsedá bývalý poslanec ODS Oldřich Vojíř.

Naopak strany zastoupené ve sněmovně předložily úplné zprávy. Stejně tak učinila například Strana práv občanů, jejíž předseda Jan Veleba je senátorem, nebo hnutí Ostravak, za které byl do Senátu zvolen Leopold Sulovský. V pořádku je také zpráva hnutí Severočeši.cz, rovněž zastoupeného v Senátu.

Související