Změnou zákona o prodejcích životního pojištění by finanční makléři přišli až o 4,2 miliardy korun. V DVTV to řekl Martin Pros, náměstek, kterého ve středu odvolal ministr financí Andrej Babiš (ANO). Oficiálně pro ztrátu důvěry. 

Pros v rozporu se stanoviskem vlády podporoval, aby se zastropovala výše provizí pro finanční makléře. "Nechci spekulovat, jestli byl tohle důvod mého odvolání," tvrdí Pros s tím, že se s Babišem dohodl na tom, že nebudou věc dál medializovat.

Finanční zprostředkovatelé dnes často motivují klienty ke změnám pojistek, aby získali další finanční provize. Ne vždy jsou ale změny výhodné. Pojišťovny, které se bojí odlivu klientů, proto prosazují, aby byla doba, po kterou se vyplácejí zprostředkovatelům provize u životního pojištění, prodloužena ze dvou na pět let. A aby výše provize byla omezena maximálně na 150 procent ročního pojistného. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hlavním důvodem tak podle Prose zůstává to, že poslal dopis České národní bance, aby prověřila, zda drží banky uměle vysoko úrokové sazby, za které si mezi sebou půjčují. Babišovi ale o podnětu nic neřekl.

"Ministr Babiš mi dal důvěru, abych podepisoval a jednal v některých věcech sám," řekl Pros v DVTV.

Podle Babiše Pros poškodil pověst tuzemských bank, když je obvinil, že manipulují s mezibankovní sazbou PRIBOR. "Nepřikládal jsem tomu takovou váhu důležitosti. Důvod, proč jsem to podával, byl úplně nevinný," dodal Pros. Podle něj mu ČNB v některých věcech dala za pravdu. Výsledkem šetření ale je, že banky se sazbami nemanipulovaly.