I když je v současnosti produkce solární energie v Saúdské Arábii mizivá, země s ní má velké plány. Prozatím se rovná jedinému procentu německé produkce, uvádí agentura Bloomberg. Do pětadvaceti let ale Saúdští Arabové plánují výrazně snížit spotřebu fosilních paliv a nahradit je obnovitelnými zdroji.

Saúdská Arábie je přitom nyní největším světovým vývozcem ropy.

Odvážný plán představil na klimatické konferenci v Paříži saúdskoarabský ministr ropného průmyslu a nerostných zdrojů Ali al-Naimi. Vzhledem k hrozbě změny klimatu je podle něj současná situace dlouhodobě neudržitelná. Ropná velmoc se proto chce přeorientovat na produkci solární a větrné energie.

Společnost TechSci Research provádějící průzkumy trhu ve své zprávě odhaduje, že i přes současný stav se saúdskoarabský trh se solární energií značně rozroste už do pěti let. Země ležící v blízkosti rovníku s vysokou intenzitou slunečního záření a disponující rozlehlými oblastmi neobydlené pouště má totiž pro výrobu solární energie ideální předpoklady.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru