Skupina podle policie neoprávněně "vytáhla" desítky milionů z necelé desítky pojišťoven, podezření na podvody vzešlo od jedné z nich.

Dvacet lidí, mezi nimi i lékaře, obvinila policie z pojistných podvodů za desítky milionů korun. Skupina fingovala úrazy, aby získala peníze od pojišťoven.

Škoda činí 38 milionů korun, část peněz nebyla vyplacena. Šest obviněných je ve vazbě, řekli v pondělí novinářům zástupci policie a jedné z podvedených pojišťoven.

Organizovaný podvod začínal u pojišťovacích agentů či zprostředkovatelů. Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí osmi lékařů a dvou rehabilitačních pracovnic úrazy fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení.

Obviněni byli lidé z pěti krajů, vedle lékařů také jejich pacienti a pojišťovací agenti. Policie zasahovala v Pardubickém, Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji a také v Praze.

Skupina nejméně od roku 2010 páchala trestnou činnost tak, že předem vytipovaný pojistník uzavřel, prostřednictvím pojišťovacího zprostředkovatele, s pojišťovnou úrazové pojištění na vysoké denní odškodnění. "To za něho zpravidla hlavní podezřelí hradili a nedlouho po uzavření smlouvy byly u pojišťovny uplatněny pojistné události – úrazy," vysvětluje Markéta Janovská, tisková mluvčí policie pardubického kraje.

Skupina používala tři základní typy smyšlených pojistných událostí. "Za prvé to byly úrazy zcela vymyšlené, nikdy se nestaly. Druhým způsobem bylo oznámení starých neléčených zranění. A třetím způsobem byly skutečné úrazy s účelově prodlužovaným léčením a rehabilitací," vyjmenovává Janovská.

Veškeré úrazy pak byly "léčeny" spřízněnými lékaři, kteří účelově prodlužovali léčbu a v jejím závěru ji nadhodnotili.