Voda v pražských Dejvicích nebude pitná ještě nejméně dva dny, řekl na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Radnice podá kvůli znečištění bakteriemi a viry trestní oznámení na neznámého pachatele, dodal.

S distribucí vody do vyšších pater domů by měli začít pomáhat hasiči, uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Voda není pitná od víkendu a střevními potížemi trpělo téměř 200 obyvatel. 

"Voda, která teče z kohoutku v Praze 6, stále není pitná a nebude ještě dva dny. Čeká se na další výsledky testů, které dělá hygienická stanice," řekl Kolář. Podle něj je ale možné vodu používat k mytí nádobí a k základní osobní hygieně. Použitelná je i po převaření.

Radnice rovněž požádala magistrát o další pomoc. Do akce budou zapojeni hasiči, kteří pomůžou s distribucí vody do domácností seniorů a handicapovaných. Vznikne také nová infolinka.

Vodovody a kanalizace evidují již desítky žádostí obyvatel o odškodnění. Jako odškodné dostanou lidé, kteří vyhledali lékařskou péči, 5 tisíc korun. Každý, kdo bude o pětitisícovou kompenzaci žádat, musí předložit, kromě svých osobních údajů jako jméno či adresa, mimo jiné také lékařskou zprávu či účtenky z lékárny.

Ti, kteří byli hospitalizováni, pak i propouštěcí zprávu - od PVK dostanou vyšší odškodné než ti, kteří byli ošetřeni pouze ambulantně.

I když analýzy ukázaly zlepšení situace, bakterie způsobující střevní potíže zůstávají stále ve vodovodu v objektech vysokoškolských kolejí, kde kontaminovanou vodu z kohoutků nevypustili. Podnik proto apeluje na obyvatele kolejí, aby tak učinili.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na všech fakultách ČVUT už ale začalo zkouškové období, a část studentů proto už na kolejích není. "Všichni ví, že by to měli odpouštět, studenty jsme informovali. Je ale obtížné zajistit to všude. Někde jsou umyvadla i na pokojích," řekl ředitel Správy účelových zařízení ČVUT Jaromír Příhoda. Kromě kolejí podle něj odpouštějí i v dalších budovách areálu.

Lidé by měli kvůli rychlejšímu pročištění vodovodů nechat vodu volně téct z kohoutku, vodné a stočné jim PVK nebudou účtovat. Voda přímo ve vodojemu Andělka je podle rozborů čistá.

Vodohospodáři do ní přidali více chloru, aby se potrubí od bakterií vyčistilo. "Zvýšené dávky chloru a proplachy sítě zabraly. Vodu lze nyní používat k běžné hygieně s výjimkou ústní," uvedl Mrázek. K ústní hygieně lze už nicméně používat alespoň vodu převařenou. Po ohřátí nad 65 stupňů je možné vodu použít pro mytí nádobí, umýt se v ní mohou i děti a těhotné ženy.

Stále zůstávají uzavřené některé restaurace nebo zubařské ordinace. Jiné podniky fungují v omezeném režimu a vodu na vaření a mytí nádobí nosí z přistavených cisteren. Vedení PVK slíbilo, že jim ušlý zisk nahradí.

Pražské vodovody a kanalizace ve středu nalezly slepé rameno, které zřejmě kontaminaci vody zavinilo.

"Je to odbočka z roku 1925 a v šedesátých letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy. Celý řad je odstaven z provozu. Ve čtvrtek druhou část projde kamera a následně budeme rameno zaslepovat," řekl ředitel PVK Petr Mrkos.

Voda ve slepém rameni byla podle zjištění PVK kontaminována při výstavbě na nedaleké parcely, kde byly postaveny bytové domy. Dělníci poškodili kanalizaci a z ní se pak odpadní voda dostala do slepého ramene. Následně se při zvýšení tlaku kvůli propláchnutí dostala do hlavního řadu a kontaminovala pitnou vodu.

Bez pitné vody jsou obyvatelé Dejvic a Bubenče už od neděle, náhradní zásobování zajišťuje více než 60 cisteren v ulicích. Obchody zaznamenaly zvýšený zájem o balenou vodu, radnice začala v pondělí vozit pitnou vodu do škol a domů seniorů a v úterý ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům. Opatření se týká 32 tisíc lidí.