Účastníkem exekučního řízení na společné jmění manželů bude také manžel dlužníka. Rozhodla o tom sněmovna, když přijala senátní úpravu občanského soudního řádu. Vládní novela má především více ochránit majetek nezadluženého z manželů při exekuci. Například z ní vyjme polovinu peněz na jeho bankovním účtu, nejméně dvojnásobek životního minima. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Zpřesní se taky podle návrhu Senátu ustanovení, podle něhož má exekutor do 15 dnů rozhodnout o zastavení exekuce na návrh dlužníkova manžela, a to i bez souhlasu věřitele. Má rozhodnout výslovně "na základě písemných dokladů". Senátoři rovněž doporučili vyjasnit část týkající se náhrady paušálních výdajů těm účastníkům soudního řízení, kteří nejsou zastoupeni advokátem.

Nyní tito lidé náhrady zpravidla nenárokují. Nově už soudu nebudou muset své hotové výdaje podle předlohy prokazovat a budou mít právo na paušální částku. Pokud ale účastníkovi vzniknou v souvislosti s řízením vyšší náklady, bude moci skutečné náklady vyčíslit.

Novela uloží soudům a exekutorům, aby při nařizování výkonu rozhodnutí či exekucí zohledňovali skutečnost, že společné jmění manželů bylo zúženo či jinak dotčeno smlouvou nebo rozhodnutím soudu o manželském majetkovém režimu. Nové pravidlo se má vztahovat na smlouvy či rozhodnutí, která jsou zapsána ve veřejném seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Od počátku letošního roku jej vede Notářská komora.

Dosud se podle zdůvodnění k těmto smlouvám či rozhodnutím nepřihlíží. Manžel dlužníka tak nyní musí podávat k soudu takzvanou vylučovací žalobu a soud teprve následně rozhoduje o vyloučení daného majetku z exekuce nebo z výkonu rozhodnutí. Tento postup je zdlouhavý, podání žaloby navíc podléhá soudnímu poplatku.