Ministerstvo obrany hodlá pořídit mobilní 3D radiolokátory z Izraele kontraktem na úrovni vlád. Chce, aby je Česku dodala firma Elta Systems, která ve spolupráci s pardubickou společností Retia takové zařízení nabízí. Ministerstvo tak ustoupilo od plánu vypsat na nákup 3D radarů otevřené výběrové řízení. Napsal to ve čtvrtek deník E15.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Armáda dosud uváděla, že plánuje nakoupit deset mobilních 3D radiolokátorů za asi 3,5 miliardy korun. V akvizičním plánu schváleném vládou je ale podle deníku vyčleněno přes 5,9 miliardy korun. Dodavatel totiž má k radarům poskytovat logistickou podporu do roku 2040 a izraelské radary by také byly v řádu stovek milionů korun dražší než konkurenční přístroje z USA, Francie nebo Švédska, píše deník.

Do celkové částky má být podle deníku rovněž zahrnuto prodloužení životnosti zastaralých ruských radarů, které by ještě nějaký čas vojákům sloužily. První 3D radary má armáda obdržet v roce 2017. 

Vláda usnesení o nákupu moderních 3D radarů schválila v roce 2012. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na podzim definitivně odmítl nabídku konsorcia českých a slovenských firem. Pardubická Retia se následně dohodla s izraelskou Elta Systems. Společně se měly účastnit tendru, s jehož vyhlášením se počítalo v letošním prvním čtvrtletí.

Podle šéfa Retie Petra Nováka by český obranný průmysl získal na výrobě a servisu izraelských 3D radarů čtyřicetiprocentní podíl, píše E15.

Související