K táborskému soudu se vrací kauza ústeckého soudce Jiřího Berky, který je spolu s dalšími lidmi podezřelý z konkurzních podvodů. Obnovené líčení začne 22. června a v první fázi potrvá týden. Podstatou kauzy je podezření, že Berka ve spolupráci s dalšími lidmi poslal na základě zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem, čímž podle žalobce způsobil škodu 264 milionů korun. Kauza se táhne od roku 2003 a pozastavila ji i prezidentská amnestie v lednu 2013.

Soudce Zdeněk Kučera, jehož senát bude případ řešit, řekl, že zatím není jasné, zda bude líčení obnoveno v celém rozsahu. "Mám určitou představu, jak to bude vypadat, ale musím se o tom poradit se senátem," řekl soudce.

Táborský soud kauzu začal řešit v září 2006. O čtyři roky později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec. Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů. Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé nebo soudní znalci. Sedm z nich se proti verdiktu odvolalo.

Případem se pak zabývaly Nejvyšší i vrchní soud, které kauzu vrátily do Tábora. Než se tamní soud k projednání dostal, zastavila kauzu amnestie. O jejím rozsahu však potom rozhodl Nejvyšší soud. "A vymezil nám tím rámec toho, co můžeme nyní projednávat," uvedl Kučera. Amnestie z roku 2013 se na některé činy vztahuje, ale jde jen o zlomek z původní obžaloby.

Kučera zatím neuvedl, jak dlouho bude soud případ řešit. "Nějakou představu mám, ale chci s tím nejprve seznámit obžalované. Řekl jsem jen, že v této fázi zatím nebudeme provádět žádné důkazy a v průběhu toho týdne od 22. června se rozhodneme o dalším postupu," řekl Kučera. Žaloba se nyní týká 12 lidí.

Policie začala Berkovu skupinu rozkrývat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

Soudce Zdeněk Kučera je u případu od začátku líčení. Původně v něm figuroval jako náhradní předseda senátu za soudce Jiřího Bernáta. Ten na konci roku 2007 musel odejít do důchodu a kauzu pak převzal Kučera.

Související