Prezident Miloš Zeman bude vetovat novelu zákona o národních parcích. Vadí mu mimo jiné, že legislativní úprava má na Šumavě zvýšit rozsah bezzásahových zón. Zeman to v pondělí řekl při setkání se zastupiteli Jihočeského kraje v Českých Budějovicích, kde zahájil třídenní návštěvu regionu. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ale rozšíření bezzásahových zón novela neobsahuje. Brabcův úřad naopak předpokládá, že norma otevře národní parky více návštěvníkům, kteří se nově dostanou na místa, kam člověk doposud nemůže.

Prezident se navíc pozastavil nad podporou návrhu ze strany některých šumavských starostů. "Možná si neuvědomují, jaká past se na ně chystá. Citoval bych zde starostu Lipna, který na mou otázku, proč Lipno prosperuje, suše odpověděl: Protože není na území šumavského národního parku. A je to bohužel pravda," uvedl Zeman.

Žádná past se podle Brabce ale na obce nechystá, budou mít naopak díky navrhovanému opatření obecné povahy vyšší pravomoci. Brabce nicméně udivilo, že prezident nepochopitelně řeší to, co bude vetovat, ačkoli se ještě neví, co parlamentem skutečně projde.

"O tom bude mnohaměsíční jednání ve sněmovně a Senátu a já očekávám, že to bude bouřlivé. Budou padat pozměňovací návrhy a nakonec podoba může být jiná než dnes. Pokud jde o bezzásahovost, tak ji novela prostě neurčuje," řekl Brabec.

Podle Zemana univerzální zákon o národních parcích obecně není špatná myšlenka. Ale záleží prý vždy na tom, kdo stojí v čele konkrétní organizace. "Jestliže národní park vede fanatik, který chce vytvořit divočinu tam, kde nikdy nebyla, tak se v důsledku své práce za sebou ohlédne, uvidí tři miliony mrtvých stromů a ani se za to nestydí," uvedl Zeman.

Takový počet dřevin podle něj na Šumavě zahynul kvůli "zeleným fanatikům". Dodal, že pokud by podobní lidé vládli v 16. století, rybníkář Jakub Krčín by nemohl vytvořit soustavu třeboňských rybníků. "Místo Rožmberku by byly útulné mokřady se spoustou komárů," uvedl prezident.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zeman řekl, že v případě zákona o národních parcích je třeba hledat řešení, které ochrání člověka. Především tím myslí obyvatele šumavských obcí. "Datel tříprstý nebo tetřev hlušec se z uschlých lesů už dávno odstěhovali. Takže není koho chránit," řekl.

Zeman v pondělí přicestoval do Jihočeského kraje na třídenní návštěvu. Během ní například navštíví Budějovický Budvar, společnost Kovosvit MAS v Sezimově Ústí, Tábor nebo obce v okolí lipenské přehrady. Chce se podívat na místa spojená s povodní, která Jihočeský kraj zasáhla na začátku června 2013. Zemana v pondělí před krajským úřadem v Českých Budějovicích vítala skupinka lidí s transparenty, na nichž kritizovali jeho názory.

Související