Jméno nového ministra nebo ministryně školství premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámí v pátek. Po úterní ranní schůzce s premiérem to řekl předseda školských odborů František Dobšík. Sobotka s odbory konzultoval výběr nástupce Marcela Chládka (ČSSD), kterého v pátek navrhl na odvolání.

Ačkoliv prezident Miloš Zeman návrh ještě nepodepsal a chce se s Chládkem sejít, Sobotka už hledá nového ministra. Situaci v úterý konzultoval s odboráři. V pátek se setká se Zemanem. Jako nejvážnější kandidát na Chládkův post se nyní podle některých zdrojů blízkých premiérovi jeví prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech.

"Probírali jsme, jak by se měl vytvořit funkční tým, aby se do konce dotáhlo jednání o rozpočtu a rozpracované návrhy, jako je změna financování regionálního školství," řekl Dobšík.

Premiér s ním probíral jména, která se v souvislosti s novým ministrem školství objevila v posledních dnech v médiích.

V tisku se spekulovalo například o prorektoru Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi, poslankyni Vlastě Bohdalové, senátorce Evě Sykové nebo bývalé senátorce Aleně Gajdůškové.

Sobotka a Dobšík diskutovali také o dalších osobnostech, které mohou ovlivňovat chod českého školství.

"Premiér chtěl vědět náš názor na klíčové lidi v resortu," řekl Dobšík. Konkrétní jména nekomentoval.

Prorektor UK Štech, který odpoledne rovněž dorazil na schůzku s premiérem, uvedl, že neví, zda mu chce premiér ministerské křeslo nabídnout. Pokud by nabídku dostal, chtěl by s premiérem jednat o detailech. V oblasti školství je podle něj nyní zásadní dokončení prováděcích předpisů k novým legislativním normám, jako příklad uvedl patření pro začleňování handicapovaných žáků do běžných tříd daná novelou školského zákona.

Premiér plánované odvolání ministra školství oznámil ve čtvrtek. Dal ho do souvislosti především s nařčením Chládka ze šikany vůči podřízeným. Uvedl, že z jeho pohledu přestal ministr splňovat přísné nároky, které spojuje s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády.

Chládek obvinění odmítá, považuje je za útok na sebe, za kterým stojí předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Zeman si s Chládkem domluvil schůzku

Hrad se domluvil na schůzce prezidenta Miloše Zemana s končícím ministrem školství Marcelem Chládkem. Uskuteční se po návratu Zemana z Jihočeského kraje, kde je prezident do středečního podvečera. Přesný termín setkání ale odmítá Hrad sdělit, důvod neuvedl. Podle České televize se schůzka uskuteční ve čtvrtek ve 14:00. O den později se prezident setká s premiérem Sobotkou.

Související