Česká armáda začala v Afghánistánu používat bezpilotní stroje ScanEagle. Budou jí pomáhat při střežení spojenecké letecké základny Bagrám a zajišťování bezpečnosti hlídek. Drony za asi 200 milionů korun vojáci dostali před časem od Spojených států. Na konci května s nimi dokončili vojskové zkoušky, od začátku června je tak mohou nasazovat na ostré akce.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře, který v úterý české vojáky v Afghánistánu navštívil, začal program na pořízení ScanEaglu asi před dvěma lety. Američané dodávku, jež zahrnuje deset dronů, odpalovací a zachytávací zařízení používané při přistávání i řídicí centrum, zaplatili z fondu na boj proti terorismu.

"V současné době tento prostředek prošel vojskovými zkouškami a jsme přesvědčeni o tom, že napomůže nejenom k větší bezpečnosti naší jednotky tady na základně, ale pochopitelně i k větší bezpečnosti aliančních jednotek," řekl Bečvář. Úkolem bezpilotních letadel je podle něj sledovat jakoukoli situaci, která by mohla znamenat pro české jednotky nebezpečí.

Stroj s rozpětím křídel přes tři metry je schopen podle Vladana Ševčíka z české armády zůstat ve vzduchu až 22 hodin, během hodiny letu spotřebuje pouze 2,5 decilitru paliva. Operovat může až 100 kilometrů od základny a ve výšce jeden kilometr. Vybaven je kamerou, některé stroje nesou zařízení pro denní, další pro noční vidění. K nošení zbraní uzpůsoben není. Operátoři jsou podle českých vojáků schopni přečíst díky kamerám poznávací značku automobilu z výšky 500 metrů.

Příprava stroje k letu trvá asi hodinu, poté je umístěn na odpalovací zařízení. K obsluze dronu jsou během jedné směny potřeba čtyři lidé. Všichni byli vycvičeni v Americe.

Dron přistává díky lanovému systému, který se dá vztyčit až do výšky několika desítek metrů. Na konci každého křídla je umístěn hák, který se zachytí o lano, na kterém přístroj zůstane viset.

"Jsem tímto partnerstvím velmi potěšen. Myslím, že to bude velmi užitečný systém," řekl k projektu americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro, který za českými vojáky přiletěl společně s Bečvářem. Zároveň pochválil český personál, který je podle něj na velmi vysoké úrovni. Podle Petra Šnajdárka z Generálního štábu musí mít piloti ScanEaglu podobné znalosti jako piloti klasických letadel.

Podle Bečváře bude ScanEagle po návratu z Afghánistánu zařazen do brigádního úkolového uskupení. Použit také může být třeba při živelních pohromách.