Internetové kurzy CTYOnline pro nadané středoškoláky budou v Česku pokračovat navzdory problémům s dotací, kterou ministerstvo školství schválilo a pak na poslední chvíli zrušilo. Česko-americká nadace American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies (AFCSLS) i v následujícím školním roce poskytne Čechům stipendia na tyto kurzy, sociálně slabým může uhradit celé kurzovné.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministerstvo školství loni na podzim schválilo dotaci, z níž mělo být vybraným účastníkům uhrazeno 80 procent kurzovného. Náměstek pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL) se proti tomu ale postavil s vysvětlením, že jde o příliš drahý program, a těsně před podepsáním smlouvy bylo rozhodnutí o schválení dotace zrušeno. Po měsíci dohadů ministerstvo uhradilo slíbené stipendium aspoň 150 středoškolákům, kteří se zúčastnili kurzů v podzimním semestru a začínali s tím, že ponesou jen 20 procent nákladů.

Kvůli postupu ministerstva chtěla nadace s podporou amerických kurzů CTY v Česku skončit. "Nicméně nadšení studentů, jejich skvělé výsledky v kurzech CTYOnline a mezinárodních AP testech, podpora odborné i široké veřejnosti ji přesvědčily, že má smysl pokračovat," uvedla organizátorka tohoto programu v Česku Jeanne Bočková.

V příštím školním roce poskytne nadace českým účastníkům programu 30 až 50 procent kurzovného, jež se pohybuje kolem 30 000 korun. Středoškoláci, kteří společně s doporučením ředitele školy předloží doklad o přiznání dávek státní sociální podpory, budou mít kurzy zdarma. Registrace do podzimního semestru začaly 1. června a potrvají do 9. září.

Kurzy CTYOnline pomáhají žákům urychlit a obohatit učení. Nabízené obory jsou od přírodních věd přes matematiku, informatiku po angličtinu. Žák pracuje s instruktorem, který poskytuje rady, zpětnou vazbu a hodnocení. Kurzy vyžadují zhruba šest až deset hodin studia týdně.

Centrum pro talentovanou mládež (CTY) vzniklo v roce 1979 jako nezisková organizace při americké univerzitě Johnse Hopkinse. V Česku jeho kurzy fungují od roku 2010.

Související