Obyvatelům Dejvic a Bubenče, kteří pili kontaminovanou vodu, hrozí nákaza žloutenkou typu A, řekla Zdeňka Jágrová z pražské hygienické stanice pro Českou televizi.

Podle Jágrové nelze takovou možnost vyloučit. V zahraničí se prý v obdobných případech kontaminace pitné vody žloutenka objevila.

Inkubační doba hepatitidy je téměř šest týdnů a lze jí předcházet očkováním.

Státní zdravotnický ústav rovněž doporučil, aby lidé, kteří se minulý týden ocitli bez pitné vody, nepoužívali staré filtry na vodu.

Podle hygieniků by v nich mohly zůstat bakterie a viry, které lidem na Praze 6 způsobily zdravotní potíže. 

Kvůli bakteriím ve vodě některé děti z Dejvic a Bubenče neodjedou na plánované školy v přírodě. Podle hygieničky Jágrové děti nesmí ze zákona dva týdny před odjezdem přijít do kontaktu s epidemií. "Rodiče nemohli potvrzení o bezinfekčnosti podepsat, protože by lhali," řekla hygienička.

Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Lékaře kvůli špatné vodě v Dejvicích a Bubenči vyhledalo do pátku přes 2600 lidí. Více než 2100 jich dorazilo se střevními potížemi do lékařských ambulancí praktických lékařů, ostatní dovezla záchranka, uvedli ve středu hygienici.

Více než 2100 lidí požádalo Pražské vodovody a kanalizace (PVK) o odškodnění. Pojišťovna už lidem na kompenzacích vyplatila 800 000 korun.

Bez pitné vody se na konci května ocitlo přibližně 32 000 obyvatel Prahy 6. Náhradní zásobování zajišťovali vodohospodáři 80 cisternami a voznicemi s pitnou vodou.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti.